Zamknij

Ile dać na wesele w kopercie w 2021 roku? Wszystko zależy od naszych relacji z parą młodą

01.07.2021 14:19
Ile dać na wesele 2021 w kopercie? Chrzestni, świadkowie, rodzice, rodzeństwo, znajomi
fot. Shutterstock

Utarło się, że na wesele zazwyczaj dajemy młodej parze kopertę z pieniędzmi. Wówczas pojawia się pytanie - jaka kwota będzie odpowiednia? Podpowiadamy.

Wesele to wyjątkowa impreza, na którą nie wypada przyjść z pustymi rękami. Niektóre pary młode przygotowują listę prezentów, o które proszą swoich gości. Wśród nich często znajduje się prośba o koperty z pieniędzmi. Jest to najlepsza opcja, ponieważ wówczas młodzi będą mogli za uzbieraną sumę kupić to, co jest im potrzebne. Nic więc dziwnego, że jest to też najpopularniejszy podarunek weselny. Problem pojawia się tylko wtedy, gdy musimy zdecydować, jaka kwota będzie odpowiednia. Podpowiadamy, ile goście wkładają do koperty w 2021 roku. 

Zobacz także: Limity osób na weselach 2021. Co z zaszczepionymi i jak mogą wyglądać przyjęcia?

Ile dać na wesele w kopercie? Rodzice, chrzestni i dziadkowie

Mówi się, że kwota, która znajdzie się w kopercie, powinna odpowiadać wysokości talerzyka. Więcej należy podarować, gdy idziemy na przyjęcie z osobą towarzyszącą lub wybieramy się na dwudniowe wesele z poprawinami.

W rzeczywistości jednak wszystko zależy też od naszych relacji z parą młodą, a także tego, ile jesteśmy w stanie jej podarować. Nie chodzi bowiem o to, żeby oddawać swoje oszczędności - większości młodych zależy przede wszystkim na naszej obecności. 

Najhojniej parę młodą obdarowują z reguły rodzice i chrzestni. Zazwyczaj są to kwoty powyżej 1000 zł.

W przypadku dziadków jest to z reguły kwota w granicach 700-1000 zł. Nie wszyscy oczywiście mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Wówczas częstą praktyką jest podarowanie wnukom wyjątkowego prezentu ślubnego, który będzie dla nich pamiątką na całe życie. 

Ile dać na wesele w kopercie? Rodzeństwo

Podobna sytuacja jest z rodzeństwem. Siostry i bracia powinni włożyć do koperty nie mniej niż 600 zł. Z reguły jednak są to kwoty do 1000 zł - wszystko zależy bowiem od tego, czy będą na weselu z osobą towarzyszącą oraz z dziećmi. 

Dalsze kuzynostwo może pozwolić sobie na nieco niższą "wkładkę" do koperty. Jeżeli jednak idziemy na wesele osoby, z którą jesteśmy spokrewnieni, nie wypada dać mniejszej kwoty niż 500 zł. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sobie na to pozwolić, wówczas dobrze widziany jest prezent ślubny, który z pewnością będzie kosztował mniej, ale będzie równie wyjątkowy. 

Zobacz także: 5 rzeczy, o których musi pamiętać dobra świadkowa. Na tym zależy pannom młodym

Ile dać na wesele w kopercie? Świadkowie i przyjaciele

Co innego w sytuacji, gdy wybieramy się na wesele jako bliscy znajomi pary młodej. W tym przypadku największą kwotą zobowiązani są świadkowie. Większość osób na forach internetowych twierdzi, że należy podarować młodym 500-600 zł.

Podobne kwoty do kopert wkładają najbliżsi przyjaciele pary młodej. 500 zł jest standardem od pary. W przypadku osób, które wybierają się na przyjęcie bez osoby towarzyszącej, kwota ta może wynosić około 300 zł. 

Ile dać na wesele w kopercie? Dalsi znajomi

Na koniec prezenty od dalszych znajomych np. kolegów i koleżanek z pracy. Tutaj doskonałym wyjściem z sytuacji jest m.in. złożenie się na droższy prezent. Można też samemu podarować coś, co naszym zdaniem przyda się młodej parze.

Jeżeli jednak chcecie postawić na kopertę z pieniędzmi, wówczas warto włożyć do niej około 300-400 zł. 

Zobacz także: Bezpieczny ślub i wesele w dobie koronawirusa. Na to powinniście zwrócić uwagę