Zamknij

Wiesz, że strach przed ślubem ma swoją nazwę? Takie obawy spotykane są coraz częściej

21.01.2021 12:04

Ślub to ważny krok, który może wzbudzać obawy. Niektórzy odczuwają wręcz paniczny strach przed małżeństwem. Okazuje się, że ma to swoją nazwę. 

Przerażona panna młoda odczuwa strach przed ślubem i chowa głowę między rękami
fot. Shutterstock

Obawa przed ślubem dotyczy niemal każdego. Wszyscy, którzy planują spędzić resztę życia z jednym partnerem, czują niepewność i poddenerwowanie. Są jednak także osoby, które odczuwają paniczny strach przed ślubem. Okazuje się, że ma to nawet swoją nazwę. Jest to gamofobia. Może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Co to takiego i czym tak naprawdę się objawia? Zobaczcie sami, czy przypadkiem też nie należycie do tej grupy ludzi. Zdradzamy również, co tak naprawdę powoduje, że ludzie aż tak boją się ślubu. 

Zobacz także: Planujesz podróż poślubną w jednym z tych miejsc? Rozwód gwarantowany

Gamofobia to paniczny strach przed ślubem. Co to, czym się objawia?

Na świecie jest pełno fobii, na które cierpi społeczeństwo. Arachnofobia czy klaustrofobia to te, które wszyscy znamy. Czym jednak jest gamofobia?

Okazuje się, że to nazwa panicznego strachu przed ślubem. Nie chodzi o zwykłe obawy, które dotykają przyszłą parę młodą na kilka tygodni przed uroczystością. To pojęcie określa ludzi, którzy dostają białej gorączki już na samą myśl o ślubie. 

Problem ten jest coraz popularniejszy i dotyka przede wszystkim ludzi młodych. Zdaniem psychologów, jest to związane z podkreślaniem potrzeby niezależności i samorealizacji. Właśnie dlatego ludzie zaczynają obawiać się poważnych związków. 

Osoby cierpiące na gamofobię traktują potencjalnych partnerów jako kogoś, kto może im zabrać wolność. Niektórzy z nich wynieśli też złe wzorce dotyczące małżeństwa z domu. Nie chcą popełniać błędów własnych rodziców, dlatego czują obawę przed ślubem i zaangażowaniem. 

Są to główne powody gamofobii. Nie są jednak jedynymi problemami, przez które ludzie zaczynają odczuwać obawę przed ślubem. 

Zobacz także: 5 błędów, które panny młode popełniają podczas organizacji wesela. Lepiej uważaj

Czego najbardziej boimy się przed ślubem?

Wymienić można całą listę rzeczy, które sprawiają, że odczuwamy strach przed małżeństwem. Najpopularniejsze z nich to: 

  • obawa przed rozpadem małżeństwa i rozwodem,
  • obawa przed tym, że partner nagle się zmieni na gorsze,
  • obawa przed nałogami partnera i przemocą domową, 
  • obawa przed zakładaniem rodziny i posiadaniem dzieci, 
  • obawa przed utratą niezależności, 
  • obawa przed rutyną w związku.

Dodalibyście coś do tej listy? A może i wy obawiacie się małżeństwa? Pamiętajcie, że decyzja o ślubie powinna być dokładnie przemyślana, ale nie warto się przed nią bronić rękami i nogami. Nie jesteście w stanie przewidzieć przyszłości. Jeżeli kogoś kochacie, warto dać sobie szansę na stworzenie szczęśliwej rodziny. A kluczem do udanej relacji jest szczera rozmowa. 

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na organizacji ślubu i wesela? TOP 5 pomysłów

loader

Miała być piękna ceremonia i huczne wesele, a pozostał niesmak. Te gwiazdy odwołały swój ślub w ostatniej chwili.