Zamknij

One będą twoim wsparciem podczas wesela! Jak wybrać druhny i jakie są ich obowiązki?

15.01.2020
Aktualizacja: 27.02.2020 12:10

Druhna, świadkowa, starościna - funkcji na weselu jest naprawdę wiele. Sprawdź, kto powinien zostać druhną, jak je odróżnić oraz jakie są ich obowiązki?

Druhny w różnokolorowych sukienkach i wiankach
fot. Shutterstock

Dzień ślubu jest wyjątkowy nie tylko dla pary młodej. To moment, który przeżywają także ich najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, przyjaciele. Zanim jednak nadejdzie sam moment ceremonii, każdą parę młodą czekają trudne decyzje. Jedną z nich jest wybór świadków lub druhen. Niejedna kobieta w takiej sytuacji miała zagwozdkę – którą przyjaciółkę wyróżnić, żeby pozostałe nie poczuły się urażone? I tak do Polski przywędrował w końcu zwyczaj druhen, czyli ślubnego orszaku, który ma być wsparciem dla panny młodej. Kim są druhny, jak je wybrać i jakie mają obowiązki podczas ślubu i wesela?

Zobacz także: Sukienki dla druhen oraz świadkowych. Jakie wybrać na ślub i wesele?

Druhny – kim są i jak je wybrać?

Czy druhna i świadkowa to to samo? W naszej kulturze wciąż się je odróżnia. Przede wszystkim dlatego, że podczas ślubu świadkować nam może tylko jedna osoba. Musi być to osoba pełnoletnia, która będzie mogła podpisać dokumenty w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpowiadamy, czym jeszcze odróżniamy świadkową, druhnę i… starościnę.

Świadkowa – jakie są jej obowiązki?

Świadkowa to najważniejsza osoba u boku panny młodej, która ma być dla niej wsparciem zarówno psychicznym, jak i emocjonalnym. To do niej przyjdą młodzi z każdym problemem i prośbą. Dlatego warto rozsądnie ją wybrać. Jakie są obowiązki świadkowej?

 • Wspiera pannę młodą na każdym etapie przygotowań do ślubu.
 • Organizuje wieczór panieński.
 • Pomaga w wyborze sukni ślubnej.
 • Pomaga przy organizacji przed samym ślubem, gdy młodzi mają inne zajęcia.
 • Przygotowuje koszyczek ratunkowy dla panny młodej.
 • Pomaga w ubieraniu się.
 • Opiekuje się prezentami ślubnymi.
 • Odpowiada na potrzeby gości.
 • Koordynuje obsługę.
 • Organizuje zabawę na weselu.
 • Pomaga w pożegnaniu gości.
 • Pomaga przy kwestiach organizacyjnych po weselu.

Dobra świadkowa powinna być: dynamiczna, godna zaufania, wspierająca, kreatywna, zorganizowana, odpowiedzialna i odporna na stres. A czym się różni od druhny?

Zobacz także: Prezent dla świadkowej – jak podziękować za pomoc w przygotowaniach do ślubu?

Druhna – jakie są jej obowiązki?

Druhna to także jedna z najbliższych osób panny młodej. Towarzyszy pannie młodej w trakcie ślubu i wesela i jest również wsparciem dla świadkowej. Często są to też młode dziewczyny, które nie skończyły jeszcze pełnoletności. W orszaku zawsze jedna z druhen jest tą starszą, czyli właśnie świadkową. Jakie są obowiązki druhny?

 • Towarzyszenie pannie młodej podczas ceremonii i w drodze do kościoła.
 • Wsparcie świadkowej.
 • Pomoc przy organizacji wieczoru panieńskiego.
 • Dbanie o dobrą zabawę gości.
 • Opieka nad dziećmi w przypadku braku animatora na weselu.

Druhna to osoba, która jest bliska pannie młodej i dobrze jej życzy. Nie musi mieć wszystkich tych cech, którymi charakteryzuje się świadkowa, ważne jednak, żeby się z nią znała i była również dla niej wsparciem, nie tylko dla panny młodej.

Zobacz także: Co robi świadek na ślubie? Obowiązki, o jakich każdy drużba powinien pamiętać

Starościna – jakie są jej obowiązki?

W naszej kulturze jest też taka funkcja jak starościna. Jest to kobieta bliska pannie młodej (może być np. siostra lub kuzynka), która wita nową mężatkę w gronie kobiet ze stażem małżeńskim. Nadanie którejś z kobiet takiej funkcji, łączy się z powierzeniem jej ogromnej odpowiedzialności i zaufaniem. To właśnie do niej należy tradycja oczepin. Zdejmuje pannie młodej welon lub wianek i wita ją w gronie mężatek.

Obecnie starościna jest też wsparciem dla świadków i ma funkcję reprezentacyjną oraz organizacyjną. Pomaga przy bawieniu gości i kontroluje, czy nie brakuje niczego na stołach.

Zobacz także: Jak podziękować rodzicom na weselu? Te pomysły bawią i wzruszają

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

loader
Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: