Zamknij

One będą twoim wsparciem podczas wesela! Jak wybrać druhny i jakie są ich obowiązki?

15.01.2020
Aktualizacja: 27.02.2020 12:10
Druhny w różnokolorowych sukienkach i wiankach
fot. Shutterstock

Druhna, świadkowa, starościna - funkcji na weselu jest naprawdę wiele. Sprawdź, kto powinien zostać druhną, jak je odróżnić oraz jakie są ich obowiązki?

Dzień ślubu jest wyjątkowy nie tylko dla pary młodej. To moment, który przeżywają także ich najbliżsi – rodzice, rodzeństwo, przyjaciele. Zanim jednak nadejdzie sam moment ceremonii, każdą parę młodą czekają trudne decyzje. Jedną z nich jest wybór świadków lub druhen. Niejedna kobieta w takiej sytuacji miała zagwozdkę – którą przyjaciółkę wyróżnić, żeby pozostałe nie poczuły się urażone? I tak do Polski przywędrował w końcu zwyczaj druhen, czyli ślubnego orszaku, który ma być wsparciem dla panny młodej. Kim są druhny, jak je wybrać i jakie mają obowiązki podczas ślubu i wesela?

Zobacz także: Sukienki dla druhen oraz świadkowych. Jakie wybrać na ślub i wesele?

Druhny – kim są i jak je wybrać?

Czy druhna i świadkowa to to samo? W naszej kulturze wciąż się je odróżnia. Przede wszystkim dlatego, że podczas ślubu świadkować nam może tylko jedna osoba. Musi być to osoba pełnoletnia, która będzie mogła podpisać dokumenty w Kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Podpowiadamy, czym jeszcze odróżniamy świadkową, druhnę i… starościnę.

Świadkowa – jakie są jej obowiązki?

Świadkowa to najważniejsza osoba u boku panny młodej, która ma być dla niej wsparciem zarówno psychicznym, jak i emocjonalnym. To do niej przyjdą młodzi z każdym problemem i prośbą. Dlatego warto rozsądnie ją wybrać. Jakie są obowiązki świadkowej?

 • Wspiera pannę młodą na każdym etapie przygotowań do ślubu.
 • Organizuje wieczór panieński.
 • Pomaga w wyborze sukni ślubnej.
 • Pomaga przy organizacji przed samym ślubem, gdy młodzi mają inne zajęcia.
 • Przygotowuje koszyczek ratunkowy dla panny młodej.
 • Pomaga w ubieraniu się.
 • Opiekuje się prezentami ślubnymi.
 • Odpowiada na potrzeby gości.
 • Koordynuje obsługę.
 • Organizuje zabawę na weselu.
 • Pomaga w pożegnaniu gości.
 • Pomaga przy kwestiach organizacyjnych po weselu.

Dobra świadkowa powinna być: dynamiczna, godna zaufania, wspierająca, kreatywna, zorganizowana, odpowiedzialna i odporna na stres. A czym się różni od druhny?

Zobacz także: Prezent dla świadkowej – jak podziękować za pomoc w przygotowaniach do ślubu?

Druhna – jakie są jej obowiązki?

Druhna to także jedna z najbliższych osób panny młodej. Towarzyszy pannie młodej w trakcie ślubu i wesela i jest również wsparciem dla świadkowej. Często są to też młode dziewczyny, które nie skończyły jeszcze pełnoletności. W orszaku zawsze jedna z druhen jest tą starszą, czyli właśnie świadkową. Jakie są obowiązki druhny?

 • Towarzyszenie pannie młodej podczas ceremonii i w drodze do kościoła.
 • Wsparcie świadkowej.
 • Pomoc przy organizacji wieczoru panieńskiego.
 • Dbanie o dobrą zabawę gości.
 • Opieka nad dziećmi w przypadku braku animatora na weselu.

Druhna to osoba, która jest bliska pannie młodej i dobrze jej życzy. Nie musi mieć wszystkich tych cech, którymi charakteryzuje się świadkowa, ważne jednak, żeby się z nią znała i była również dla niej wsparciem, nie tylko dla panny młodej.

Zobacz także: Co robi świadek na ślubie? Obowiązki, o jakich każdy drużba powinien pamiętać

Starościna – jakie są jej obowiązki?

W naszej kulturze jest też taka funkcja jak starościna. Jest to kobieta bliska pannie młodej (może być np. siostra lub kuzynka), która wita nową mężatkę w gronie kobiet ze stażem małżeńskim. Nadanie którejś z kobiet takiej funkcji, łączy się z powierzeniem jej ogromnej odpowiedzialności i zaufaniem. To właśnie do niej należy tradycja oczepin. Zdejmuje pannie młodej welon lub wianek i wita ją w gronie mężatek.

Obecnie starościna jest też wsparciem dla świadków i ma funkcję reprezentacyjną oraz organizacyjną. Pomaga przy bawieniu gości i kontroluje, czy nie brakuje niczego na stołach.

Zobacz także: Jak podziękować rodzicom na weselu? Te pomysły bawią i wzruszają

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: