Zamknij

Na ślubie Diany i Karola panował określony dress code. Tak musieli wyglądać goście

20.06.2022 13:31
Dress code na ślubie Diany i Karola. Goście mieli narzucone, jak mają się ubrać
fot. Courtesy Everett Collection/East News

Królewskie śluby rządzą się swoimi prawami. Przed weselem Diany i Karola goście otrzymali konkretne wytyczne co do swojego wyglądu podczas uroczystości.

Ślub Diany i Karola był wydarzeniem na skalę światową. Tego dnia oczy ludzi z całego globu były skierowane w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie syn królowej Elżbiety stanął na ślubnym kobiercu. Oczywiście największe zainteresowanie wzbudzała jego wybranka, a także suknia ślubna księżnej Diany, która miała pewien mankament. Ciekawy jest jednak też aspekt wyglądu gości weselnych. Okazuje się, że wraz z zaproszeniem otrzymali oni konkretne wytyczne dotyczące dress code'u. Zobaczcie, jak one brzmiały.

Zobacz także: Co stało się z suknią ślubną księżnej Diany? Tajemnica została rozwiązana

Dress code na ślubie Diany i Karola. Goście mieli narzucone, jak mają się ubrać

Bycie gościem na "royal wedding" to prawdziwy przywilej. Zaproszenie wiąże się jednak także ze stresem dotyczącym doboru stroju weselnego. Nie może być to bowiem pierwsza, lepsza kreacja. W przypadku ślubu Diany i Karola obowiązywał określony dress code, który był dość surowy. 

Zaproszenie na ślub Diany i Karola otrzymała m.in. bliska przyjaciółka Lady Di, Mary Robertson. Obie panie poznały się, gdy Diana pracowała u Mary jako niania jej syna. To właśnie pani Robertson zdradziła po latach, jak wyglądał weselny dress code, do którego ona i jej bliscy musieli się dostosować. 

Jako weselny dress code wymieniono suknie: wieczorowe, mundurowe lub garniturowe z opcjonalną możliwością włożenia diademów. Nie mieliśmy pojęcia, czym jest mundurowa suknia. Nie miałam też pod ręką tiary - na szczęście ta nie była wymagana - mówiła Mary Robertson w jednym z wywiadów, a jej słowa cytuje portal kobieta.onet.pl. 

Tego typu kreacje do dziś są najczęściej spotykane podczas królewskich wesel. Suknia wieczorowa to klasyczny strój na tak oficjalną okazję. Suknia mundurowa charakteryzuje się prostym krojem i jest mocno zabudowana. Może też posiadać guziki oraz klapy i pagony. Tego typu strój miała na sobie m.in. Victoria Beckham podczas wesela Meghan i Harry'ego. Takie stylizacje lubi również księżna Kate. Jeżeli natomiast chodzi o sukienkę garniturową, jest to kreacja wyglądająca jak długa marynarka. Na taką stylizację często decyduje się Meghan Markle. 

Zobacz także: Ślub Diany i Karola nie był idealny. Zaliczyli 3 wpadki, które pamiętamy do dziś

Victoria i David Beckhamowie na ślubie Meghan i Harry'ego
fot.

AP/EAST NEWS

Ślub Diany i Karola

Ślub Diany i Karola odbył się 29 lipca 1981 roku w katedrze św. Pawła w Londynie. W uroczystości udział wzięło 3500 gości. Ceremonia była transmitowana w telewizji, a na całym świecie obejrzało ją około 750 mln fanów rodziny królewskiej.

Co ciekawe, Diana była pierwszą od ponad 300 lat Angielką, która poślubiła następcę brytyjskiego tronu. Niestety ich małżeństwo nie było szczęśliwe i ostatecznie rozwiedli się w 1996 roku. 

Zobacz także: Księżna Diana podczas ślubu z Karolem była zdruzgotana. Ten widok był dla niej ciosem

Skandale miłosne brytyjskiej rodziny królewskiej
10 Zobacz galerię
fot. PA Archive/Press Association Images/EAST NEWS

Źródło: kobieta.onet.pl