Zamknij

Dokumenty ślubne, czyli jak przygotować się do ślubu

Martyna Wojciechowska
27.03.2018 16:12

Chcesz wziąć ślub? Zanim udasz się do Urzędu Stanu Cywilnego i swojej Parafii, przygotuj niezbędne dokumenty ślubne. Dopiero, gdy załatwisz wszystkie formalności, znajdź odpowiednią salę i rozpocznij przygotowania do tego wielkiego dnia.

Obrączki
fot. Shutterstock

Aby wziąć ślub, na początku musisz załatwić szereg formalności. Będą potrzebne ci dokumenty ślubne, które trzeba przekazać do odpowiednich organów.Sprawdź, co musisz przygotować zanim wyznaczysz datę ślubu.

Zobacz także: Te ślubne życzenia trafią do serca każdej pary młodej. Zainspiruj się

Dokumenty ślubne: ślub konkordatowy

W przypadku ślubu konkordatowego przyszli małżonkowie powinni przygotować dowody osobiste, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu, świadectwa nauki religii (zależy od parafii), zaświadczenia o spowiedzi i zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego ma obowiązek przedstawić datę i treść złożonych przed nim oświadczeń w sprawie nazwisk przyszłej pary młodej oraz dzieci.

Dokumenty ślubne: Ślub cywilny

Aby wziąć ślub cywilny, do Urzędy Stanu Cywilnego panna i kawaler mają obowiązek dostarczyć dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Wdowcy powinni dodatkowo przedstawić odpis aktu zgonu małżonka, a rozwodnicy wyroku sądu, który ma potwierdzać rozwód. Zaś cudzoziemicy muszą dostarczyć paszport, akt urodzenia z tłumaczeniem na język polski, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego wydane przez właściwy organ będący odpowiednikiem polskiego Urzędu Stanu Cywilnego w kraju cudzoziemca lub przez ambasadę.

Osoba w przedziale wiekowym 16-18 lat ma obowiązek dostarczyć odpis skrócony aktu urodzenia, pisemne zaświadczenie o nieistnieniu okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa, oświadczenie o tym, jakie nazwiska będą nosić po ślubie małżonkowie oraz ich dzieci i postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie małżeństwa.

Dokumenty ślubne: Ślub kościelny

Ślub kościelny prawie nie różni się od ślubu konkordatowego. Jest tylko jeden wyjątek - przed ceremonią młodzi nie podpisują zaświadczenia o zawarciu małżeństwa. Są zobowiązani dostarczyć do kościoła skrócony odpis aktu małżeństwa wydany przez Urząd Stanu Cywilnego.

Przyszła para młoda, która chce wziąć ślub kościelny, ma za zadanie przygotować kilka niezbędnych dokumentów ślubnych. Zaliczamy do nich: dowody osobiste, metryki chrztu (nie starsze niż 3-miesiące), zaświadczenia o bierzmowaniu, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, świadectwa nauki religii (jeżeli wymaga tego parafia), zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeżeli głoszone były w innej parafii) i zaświadczenia o spowiedzi.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Autor: Martyna Wojciechowska