Zamknij

Panny młode dawniej nie nosiły białych sukien. Dopiero ona zmieniła tę tradycję

05.05.2021 11:50

Tradycja białej sukni ślubnej została rozpowszechniona w XIX wieku. Wszystko za sprawą jednej kobiety, która pochodziła z brytyjskiej rodziny królewskiej.

Rodzina królewska po ślubie na balkonie
fot. robertharding/East News

Biała suknia u panny młodej wydaje nam się czymś zupełnie naturalnym. Choć coraz częściej pojawiają się odważne kobiety, które sięgają po inne barwy swoich kreacji, biel wciąż pozostaje najpopularniejszym wyborem. Nie zawsze jednak tak było. Oczywiście wszyscy pamiętamy suknię ślubną księżnej Diany, Kate czy Meghan. Każda z nich postawiła na kreację w białym odcieniu. Ta tradycja w rodzinie królewskiej pojawiła się jednak stosunkowo późno i to za sprawą jednej kobiety. To właśnie ona rozpowszechniła zwyczaj białych sukien ślubnych na całym świecie.

Zobacz także: Te suknie ślubne będą najmodniejsze w 2021 roku. Która skradnie twoje serce?

Białe suknie na ślubie królewskim były nie do pomyślenia. Ona zmieniła tradycję

Tradycja białych sukien ślubnych sięga... XIX wieku. To właśnie wtedy odbył się ślub królowej Wiktorii z księciem Albertem. 

To właśnie królowa Wiktoria zapoczątkowała tradycję panien młodych ubranych na biało. Monarchini ślub ze swoim ukochanym Albertem wzięła w 1839 roku. Przy ołtarzu pojawiła się właśnie w białej kreacji. 

Wiktoria marzyła o skromnym ślubie, co było niemożliwe ze względu na jej funkcję. Dlatego też prostotę ceremonii podkreśliła białym kolorem sukni. W tamtych czasach panny młode stawiały raczej na kolorowe kreacje. Również te w rodzinie królewskiej. Właśnie ślub Wiktorii i Alberta uznaje się za przełomowy pod tym względem.

Taki stan rzeczy mógł mieć miejsce również w związku z tym, że biały materiał uznawany był wówczas za niezwykle ekskluzywny i kosztowny. Nie każda kobieta mogła sobie na niego pozwolić. Tym bardziej panny młode, wzorując się na Wiktorii, zaczęły się na niego decydować, żeby odróżniać się od innych pań. 

Zobacz także: Księżna Diana w swoim ślubnym stroju miała ukryty przekaz. Ujawniono go po latach

Mary Evans Picture Library/East News

Suknia ślubna w rodzinie królewskiej - tradycyjne elementy

Rodzina królewska stosuje się do wielu zaskakujących reguł. Jedna z tego typu tradycji dotyczy stroju panny młodej. Chodzi oczywiście o koronki, które muszą znajdować się na jej kreacji.

To jednak nie wszystko. Ważna zasada dotyczy także bukietu ślubnego panny młodej w rodzinie królewskiej. W takiej wiązance powinna znaleźć się bowiem gałązka mirtu. 

Zobacz także: Żaden welon w rodzinie królewskiej nie jest przypadkowy. Zobaczcie te najpiękniejsze

Te suknie ślubne gwiazd cieszą się największą popularnością! Przyszłe panny młode też chcą mieć takie.