Zamknij

5 powodów, dla których kobieta nie powinna zmieniać nazwiska po ślubie. Warto to przemyśleć

23.08.2022 13:09

Z reguły to kobiety przyjmują nazwisko męża po ślubie. Czy jednak powinny to robić? Okazuje się, że są powody, dla których lepiej zostać przy swoim.

Czy kobieta powinna zmienić nazwisko po ślubie? 5 powodów, które temu przeczą
fot. Shutterstock

Zmiana nazwiska po ślubie to temat niezwykle emocjonujący. Wielu mężczyzn wychodzi bowiem z założenia, że ich żona powinna nazywać się tak jak oni. Czasy jednak się zmieniły i dziś panie coraz częściej decydują się na dwuczłonowe nazwisko lub... zostają przy panieńskim. To wzbudza sporo dylematów. Kobiety, które szykują się do ślubu, zastanawiają się bowiem, czy powinny zmienić nazwisko. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, ale my podpowiemy dziś, dlaczego lepiej tego nie robić.

Zobacz także: Czy zmiana nazwiska przez kobietę po ślubie nadal jest ważna dla mężczyzn? Opinie są różne

Czy kobieta powinna zmienić nazwisko po ślubie?

Kobieta powinna sobie zdawać sprawę z tego, że decyzja o przyjęciu nazwiska nie jest z góry narzucona. Każdy małżonek może pozostać przy swoim, a nawet mężczyzna ma prawo przyjąć nazwisko żony. 

Nie ma zatem jednej zasady mówiącej o tym, czy kobieta powinna zmienić nazwisko po ślubie. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia jej samej oraz jej partnera. Większość pań decyduje się na zmianę dlatego, że na tym zależy ich ukochanym. 

Przyjęcie nazwiska męża po ślubie ułatwia też kwestie związane z wychowywaniem dzieci. Co prawda możecie zdecydować, że wasze pociechy w przyszłości będą nosiły nazwisko kobiety, ale często oboje rodzice chcą nazywać się tak jak ich potomkowie. 

Zobacz także: Poszła na przymiarkę sukni ślubnej. Okazało się, że kreacja nie miała należeć do niej

5 powodów, dla których kobieta nie powinna zmieniać nazwiska po ślubie

Okazuje się, że nie zawsze opłaca się przyjąć nazwisko męża. Portal kobieta.onet.pl wymienił powody, dla których kobieta nie powinna zmieniać nazwiska po ślubie. 

  1. Skojarzenia z nazwiskiem - dawni znajomi czy ludzie z pracy mogą przestać rozpoznawać nas, gdy je zmienimy. Podobnie jest w przypadku portfolio - większość z nas pracuje na swoje nazwisko długo przed ślubem. 
  2. Nie trzeba zmieniać dokumentów - co okazuje się bardzo praktyczne. Zmiana nazwiska po ślubie wiąże się bowiem z wymianą wielu dokumentów i dokonaniem zmian m.in. w kadrach w pracy czy w banku. O wielu miejscach możecie nawet nie pamiętać. 
  3. Problemy natury psychologicznej - nie jest łatwo zmienić tożsamość. Kobiety, które decydują się na nowe nazwisko, będą musiały do niego przywyknąć. Jest to szczególnie trudne w sytuacji, gdy jesteśmy bardzo zżyte z nazwiskiem panieńskim.
  4. Asertywność i walka ze stereotypami - w naszym społeczeństwie utarło się, że to kobieta przyjmuje nazwisko męża. Postępując inaczej, trzeba wykazać się nie lada asertywnością i stawić czoła powszechnym stereotypom. 
  5. Dzieci mają wybór - gdy rodzice posiadają dwa różne nazwiska, dziecko może samo wybrać, które z nich będzie nosić. Nawet gdy na początku jego życia zdecydujecie inaczej, każdy obywatel ma prawo do złożenia wniosku o zmianę imienia lub nazwiska. 

Zobacz także: To najpiękniejszy trend ślubny tego roku. Gdy go zobaczysz, nie powstrzymasz łez

loader
Pamela Anderson wzięła ślub drugi raz z tym samym mężem
7 Zobacz galerię
fot. Mary Evans/AF Archive/Graham Whitby Boot/East News

Źródło: kobieta.onet.pl