Zamknij

Czy bierzmowanie jest niezbędne do ślubu kościelnego? O tym musisz wiedzieć!

15.01.2020
Aktualizacja: 27.01.2020 09:26

Bierzmowanie to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. Czy jednak konieczny jest do zawarcia związku małżeńskiego? Podpowiadamy!

Panna młoda w sukni i pan młody w garniturze na schodach z czerwonym dywanem w kościele
fot. Shutterstock

Bierzmowanie to jeden z sakramentów, który jest bardzo ważny dla katolików. W Kościele katolickim nazywa się go bowiem również sakramentem wtajemniczenia chrześcijańskiego. Uważa się go za drugi, zaraz po chrzcie, sakrament inicjacji chrześcijańskiej, podczas którego osobie do niego przystępującej przekazuje się znamię Ducha Świętego. W wielu kościołach wymagane jest, żeby osoby przygotowujące się do ślubu kościelnego, miały świadectwo bierzmowania. A co na ten temat mówi prawo kanoniczne?

Zobacz także: Ślub kościelny w kilku krokach. Od czego zacząć i jakich dokumentów do ślubu potrzebujemy?

Bierzmowanie - istota i znaczenie sakramentu

Bierzmowanie to sakrament, który uznawany jest w Kościołach: katolickim, prawosławnym oraz anglikańskim. Młodzi ludzie przystępują do niego, żeby udoskonalić łaskę chrztu. Podczas bierzmowania biskup udziela daru Ducha Świętego, namaszczając młodych ludzi krzyżmem. Stąd może nosić ono również nazwy: chryzmacja, bądź namaszczenie.

W Kościele katolickim bierzmowanie traktowane jest jako jeden z siedmiu sakramentów. Dlatego też często księża wymagają, żeby przed ślubem osoby wierzące były bierzmowane.

Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do „sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, którego jedność powinna być zachowana. Należy zatem wyjaśnić wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu. Istotnie, „przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej – możemy przeczytać na łamach Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Widać zatem, że jest to bardzo ważny sakrament dla katolików. Czy jednak jest konieczny do zawarcia sakramentu małżeństwa?

Zobacz także: Dokumenty ślubne, czyli jak przygotować się do ślubu

Bierzmowanie – sakrament niezbędny do ślubu?

Choć bierzmowanie jest sakramentem dobrowolnym i możemy sami zdecydować, czy chcemy do niego przystąpić, okazuje się, że może być niezwykle przydatne. W innym wypadku możemy mieć problem z przystąpieniem do sakramentu małżeństwa.

Okazuje się, że kwestia ślubu bez bierzmowania jest uregulowana prawnie, a zapis możemy znaleźć w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważniej niedogodności – brzmi przepis.

Za niedogodności uważa się niemożność udania się do księdza ze względu na dużą odległość lub niebezpieczeństwo związane z przyjęciem lub udzieleniem sakramentu, np. w krajach, gdzie chrześcijaństwo jest zakazane. W Polsce raczej te trudności nie występują, w związku z czym katolicy, którzy chcą przystąpić do sakramentu małżeństwa, w zgodzie z zasadą powinni być bierzmowani.

Nie zdarzają się jednak przypadki, że sakrament małżeństwa został unieważniony przez brak bierzmowania. Duchowny powinien namawiać na przystąpienie do niego, ale w przypadku, gdy nie ma możliwości na przystąpienie do sakramentu przed ślubem, nie powinno być to przeszkodą do zawarcia małżeństwa. Zwłaszcza, że nie ma zakazu prawnego na udzielenie ślubu osobom niebierzmowanym.

Zobacz także: Ślub jednostronny – jak zorganizować taką uroczystość?

Bierzmowanie dla dorosłych

Często zdarza się, że w młodym wieku nie myślimy o takich sprawach jak wiara, a bierzmowanie nie jest nam potrzebne do szczęścia. Młodość rządzi się swoimi prawami, w związku z czym ludzie w starszym wieku uświadamiają sobie, że bierzmowanie jednak może się im przydać. Nie ma jednak tego złego. Bierzmowanie można przyjąć w każdym wieku, a im starsi jesteśmy, tym świadomiej podejdziemy do tego sakramentu.

Jeżeli chcesz w pełni przeżyć sakrament ślubu i nie martwić się o jego unieważnienie, możesz przystąpić do bierzmowania przed ślubem, jeżeli tylko jesteś osobą ochrzczoną. Przygotowanie do bierzmowania trwa jednak 2-3 miesiące, w związku z czym powinieneś zastanowić się, czy masz tyle czasu. Jeżeli termin ceremonii ślubnej jest odległy, nic nie stoi na przeszkodzie.

Zobacz także: Ślub kościelny. Czy można go wciąż w innej parafii?

Nie wiesz, jaką suknię ślubną wybrać? Sprawdź, która będzie dla ciebie idealna!

loader
Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]
Rozwiąż quiz

Sprawdź, która suknia ślubna do ciebie pasuje

Suknia ślubna: która do ciebie pasuje [QUIZ]

Twój ulubiony kolor pomadki do ust to: