Naukowcy już wiedzą, skąd bierze się efekt jo-jo. To wcale nie nasza wina

11.12.2022 10:00

Efekt jo-jo to prawdziwa zmora osób, które się odchudzają. Naukowcy ustalili, co jest jego prawdziwą przyczyną.

Kobieta
fot. Shutterstock

Nasz organizm działa jak precyzyjnie wyregulowana maszyna, jeśli jest wypoczęty i prawidłowo odżywiony. Osoby, które postanawiają o niego zadbać po stosowaniu nieodpowiedniej diety, powinny uzbroić się w cierpliwość. Żołądek potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do tego, jakie porcje zjadamy. Nawet po zakończeniu diety redukcyjnej może wysyłać nam sygnały, które doprowadzą do tego, że zaczniemy jeść więcej.

Zobacz także: Nowa moda na odchudzanie. Tiktokerki jedzą tę roślinę na potęgę

Naukowcy już wiedzą, skąd bierze się efekt jo-jo. To wcale nie nasza wina

Przyjęło się twierdzenie, że za przyrost wagi po odchudzaniu odpowiada najczęściej brak silnej woli. Gdy widzimy osobę, która się odchudzała i osiągnęła upragnione efekty, a później znów zyskała nadprogramowe kilogramy, możemy zakładać, że powróciła do swoich poprzednich nawyków. Wcale jednak nie musi tak być. Proces wychodzenia z diety jest bardzo ważny w procesie redukcji i wymaga od nas dużych pokładów cierpliwości. Jak się bowiem okazuje, utrudnia go nasz własny układ hormonalny.

Naukowcy z University of Adelaide ustalili, że nasze ciało długo "pamięta" naszą poprzednią wagę. Jeśli nawet udało nam się spalić zbędny tłuszcz, nasz poziom uczucia sytości jest wciąż dostosowywany do tego, jakie mieliśmy zapotrzebowanie na jedzenie przed rozpoczęciem diety. Osoby, które nie odżywiały się wcześniej zbyt zdrowo, doprowadziły do rozregulowania poziomu leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za wrażenie sytości. Z tego powodu po zakończeniu diety - szczególnie, jeśli odchudzały się intensywnie - mogą czuć niemal wilczy głód.

Jak uniknąć efektu jo-jo?

Jak widać, efekt jo-jo stanowi ryzyko dla każdego z nas. Między innymi z tego powodu nie zaleca się stosowania diet mających zagwarantować nam szybkie efekty. Nawet jeśli rzeczywiście dzięki nim schudniemy, doprowadzimy jednocześnie do rozregulowania unerwienia naszego żołądka i będziemy mieć wrażenie, że nie możemy się najeść niewielkimi porcjami.

Kluczem jest więc umiarkowane tempo odchudzania. Jeśli zachowamy spokój i cierpliwość, damy swojemu organizmowi czas na przystosowanie się do nowych nawyków żywieniowych.

Zobacz także: Ten produkt kosztuje grosze, a pomoże ci schudnąć bez wyrzeczeń. Kupisz go w każdym sklepie

loader