Zamknij

Trądzik różowaty - jak z nim walczyć?

Martyna Wojciechowska
07.06.2018 14:10
Twarz
fot. Shutterstock

Trądzik różowaty to problem, z którym borykają się ludzie w każdym wieku. Objawia się grudkami, rumieniem i obrzękiem, które z czasem mogą się nasilać. Trądzik różowaty jest traktowany jako jednostka chorobowa, która może mieć wiele przyczyn.

Trądzik to choroba skóry, która w zależności od odmiany objawia się na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest trądzik różowaty. Jest on stosunkowo trudny w leczeniu, jednak odpowiednie środki są w stanie zminimalizować objawy.

Przyczyn trądziku różowatego może być wiele. Może być on dziedziczny i często pojawia się na wskutek reakcji alergicznej skóry. Zdarza się, że cierpią na niego osoby chore na nadciśnienie tętnicze krwi oraz cierpiące na problemy żołądkowe.

Niestety nie można całkowicie wyleczyć tej przypadłości, lecz tylko zahamować jej rozwój przy zastosowaniu pielęgnacji rekomendowanej przed dermatologa. Trądzik różowaty zwykle pojawia się w wieku dojrzewania i właśnie wtedy przybiera najsilniejszą postać.

Dopóki nie zaczniemy kuracji, niedoskonałości widoczne na twarzy będą się nasilać. Właśnie dlatego, należy jak najszybciej zapisać się na wizytę do specjalisty po zaobserwowaniu niepokojących zmian na cerze.

Zobacz także: Peeling do ust – najlepszy sposób na piękne i gładkie usta! Przygotowuje do idealnego makijażu

Trądzik różowaty - objawy

Czasami trudno jest samemu jednoznacznie określić, z którym rodzajem trądziku mamy do czynienia. W takim przypadku należy zwrócić się do lekarza, który na podstawie badań i obserwacji oceni stan naszej skóry i wybierze właściwy sposób leczenia. Trądzik różowaty najczęściej widoczny jest w 4 miejscach:

 • na policzkach,
 • na nosie,
 • na brodzie,
 • na czole.

Kiedy na swojej twarzy zauważysz rumień, teleangiektazje i zmiany skórne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na trądzik różowaty. Na początku choroby na twarzy pojawia się rumień na środku twarzy w okolicach nosa, policzków i czoła. Zwykle utrzymuje się ponad 10 minut i mogą towarzyszyć mu inne objawy, np. nagłe uczucie gorąca.

W następnym etapie nieleczony  trądzik różowaty staje się coraz bardziej widoczny i zajmuje coraz większą część twarzy. Na cerze widoczne są pajączki. Są to pękające naczynka krwionośne występujące pod skórą. Efekt ten z czasem może się pogarszać.

Następnie, poza rumieniem i obrzękiem na twarzy, tworzą się też krostki i grudki. Zdarzają się też inne objawy - np. zapalenie spojówek, uczucie piasku pod powiekami i pieczenie oczu. Trądzik różowaty powoduje też trwałe zmiany w fakturze skóry. Pojawiają się na niej zgrubienia, nierówności i małe guzki. Mogą występować nawet w okolicach uszu.

Trądzik różowaty - przyczyny

Trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn. Mogą go nasilać m.in.:

 • promieniowanie UV,
 • wysoka temperatura (zbyt częste gorące kąpiele i korzystanie z sauny),
 • zbyt gwałtowna zmiana temperatur,
 • zła, nieprawidłowa dieta,
 • łojotok lub nieprawidłowy skład łoju,
 • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania),
 • zakażenie mieszków włosowych roztoczem Demodex folliculorum,
 • zakażenia bakteryjne,
 • zakażenie HPV,
 • alergie,
 • geny,
 • zaburzenia trawienia, w tym nietolerancja pokarmów,
 • zbyt długie stosowanie maści lub kremów zawierających sterydy

Trądzik różowaty - leczenie

Trądzik różowaty wymaga specjalistycznego leczenia. Poza leczeniem farmakologicznym można też stosować domowe sposoby. Ważne jest aby odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę. Poza tym należy łagodzić podrażnienia oraz wzmacniać naczynka. W tym przypadku warto stosować produkty bez alkoholu z dodatkiem ekstraktów i wyciągów z roślin. Poleca się szczególnie kosmetyki zawierające: ekstrakty z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego i kasztanowca.

Krem na trądzik różowaty powinien też chronić przed promieniami UV. Podczas leczenia powinno się unikać niektórych potraw. Należą do nich przede wszystkim: alkohol, ostre potrawy, mocna kawa i mocna herbata i gorące posiłki. Niewskazane są też: nadmierny wysiłek fizyczny, stres oraz palenie papierosów.

Zobacz także: Chcesz odżywić skórę na wiosnę? Kwas migdałowy odświeży ją i ochroni

Autor: Martyna Wojciechowska

 

Zobacz: 4 dziewczyny znalazły swoje sposoby na trądzik: