Zamknij

Trądzik młodzieńczy spędza ci sen z powiek? Wiemy, jak się go pozbyć

Paulina Ermel
07.06.2018 13:03
Kobieta ogląda skórę twarzy
fot. Fotolia

Trądzik młodzieńczy to problem wielu nastolatków. Mało kto wie, jak z nim walczyć, a część osób twierdzi, że zniknie sam. Jakie są przyczyny powstawania trądziku młodzieńczego, jak wygląda i jak sobie z nim poradzić? Podpowiadamy.

Za trądzik młodzieńczy odpowiada huśtawka hormonalna. Jednak są czynniki, które mogą dodatkowo wzmagać tę przypadłość – mowa o zanieczyszczeniu środowiska, złej diecie czy uwarunkowaniach genetycznych. Jak usunąć trądzik młodzieńczy?

Zobacz także: Używasz płatków kosmetycznych? To błąd. Podpowiadamy, czym je zastąpić

Trądzik młodzieńczy – jak wygląda

Trądzik młodzieńczy dotyczy osób między 11. a 18. rokiem życia. Jak wygląda? Zaczyna się od zaskórników, a kończy na ropnych, nieestetycznie wyglądających krostkach ropnych. To już stan zapalny, który szybko się rozprzestrzenia. Dlatego na trądzik młodzieńczy trzeba reagować szybko.

Trądzik może pojawiać się nie tylko na twarzy, ale też na plecach, ramionach, dekolcie i pośladkach.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny powstawania

Przyczyn wystąpienia trądziku młodzieńczego może być wiele. Jednak podstawową są wahania hormonów. Inne przyczyny to:

 • nadmierne rogowacenie w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych
 • gromadzenie się bakterii w obrębie gruczołów.

Do tego dochodzą czynniki, które wspomagają rozprzestrzenianie się trądziku młodzieńczego:

 • zła dieta
 • stres
 • zanieczyszczenie środowiska
 • opalanie.

Ile trwa trądzik młodzieńczy?

Jeżeli jest odpowiednio leczony, może ustąpić szybko. Trądzik młodzieńczy przeważnie jednak ustępuje po okresie dojrzewania, czyli w okolicy 18 roku życia.

Trądzik młodzieńczy – jak się go pozbyć

Trądzik młodzieńczy powstaje w wyniku huśtawki hormonów, co oznacza, że organizm nie funkcjonuje dobrze. Dlatego nie należy go ignorować. Można spróbować rozprawić się z nim samodzielnie, ale czasami potrzebna jest interwencja lekarza specjalisty. Czasami wystarczy terapia miejscowa, jednak czasami pomogą wyłącznie leki ogólne. Pierwsze efekty powinny być zauważalne po ok. 6 tygodniach. Nieleczony trądzik może prowadzić do pojawienia się nieestetycznych blizn czy przebarwień.

Sposoby na trądzik młodzieńczy

 • najskuteczniejszym sposobem są antybiotyki zapisane przez dermatologa
 • poziom hormonów regulować mogą także tabletki antykoncepcyjne
 • kremy z retinolem – zawarta w nim witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza produkcję łoju. Powoduje także zwężenie porów i regeneruje skórę
 • kwasy AHA (kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas jabłkowy) – im bardziej rozprzestrzeniony trądzik, tym silniejsze kwasy powinny być stosowane
 • w przypadku lekkiego trądziku sprawdzą się łatwo dostępne dermokosmetyki – złuszczający naskórek peeling czy naturalne mydło do oczyszczania. Jeżeli na tak wypielęgnowaną skórę chcemy zastosować krem, powinien być on dopasowany do skóry – mieszana wymaga innego traktowania niż tłusta.

Domowe sposoby na trądzik młodzieńczy

Z trądzikiem młodzieńczym można walczyć za pomocą dobrze dobranej diety. Zaleca się ograniczenie cukru, wyeliminowanie z diety fast foodów i przetworzonej żywności, a także soli i ostrych przypraw.

Skórę zajętą przez trądzik należy pielęgnować i regularnie oczyszczać. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżaniu. Można wspomóc się naturalnymi olejkami – np. herbacianym, który działa antybakteryjnie.

Trądzik młodzieńczy wymaga specjalnej pielęgnacji i nie należy go lekceważyć. Jeżeli w porę zareagujemy, da się go łatwo wyeliminować. Natomiast zbagatelizowany może doprowadzić do blizn, które będziemy już mieć na całe życie. Jeżeli nie dajesz sobie rady z wyeliminowaniem go w domu, koniecznie udaj się do dermatologa. Pod jego opieką doprowadzisz skórę do porządku.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
Naturalny sposób na skuteczną pielęgnację skóry:

 

Autor: Paulina Ermel