Zamknij

Jak leczyć trądzik grudkowy? Skuteczne sposoby na tę przypadłość

Paulina Ermel
18.06.2018 12:46
Kobieta ogląda trądzik na twarzy
fot. Shutterstock

Trądzik grudkowy występuje stosunkowo często. Objawia się nieestetycznymi guzkami i grudkami, które występują pod skórą twarzy. Jakie są przyczyny trądziku grudkowego i jak sobie z nim radzić?

Trądzik grudkowy to odmiana trądziku młodzieńczego. Pojawia się też u dorosłych osób, ale znacznie rzadziej niż u nastolatków. Jest to jeden z najczęściej występujących rodzajów trądziku. Jakie są przyczyny jego występowania?

Zobacz także: 25-latka znalazła skuteczny sposób na trądzik. Wystarczy wyeliminować jeden składnik z diety

Trądzik grudkowy – przyczyny

Trądzik grudkowy powstaje najczęściej w okresie dojrzewania. Częściej też dotyczy mężczyzn. Jego przyczyny to:

 • wahania hormonów
 • nadmierna praca gruczołów łojowych
 • nadmierne rogowacenie naskórka

Jak wygląda trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy występuje w postaci grudek, krostek, podskórnych guzków i zaskórników. Często tworzą się wokół nich stany zapalne, powodujące podrażnienie i zaczerwienienie skóry. Trądzik grudkowy wygląda nieestetycznie, a jego leczenie wymaga czasu.

Rodzaje trądziku grudkowego – ze względu na charakter zmian

Trądzik grudkowy może objawiać się w postaci różnych zmian. Ze względu na ich charakter wyróżniamy:

 • trądzik grudkowy – na skórze powstają bolesne grudki
 • trądzik krostkowy – objawem tej choroby są ropne krostki
 • trądzik zaskórnikowy – widać na skórze rozszerzone pory z ciemnymi, żółtymi bądź białymi kropkami w środku
 • trądzik ropowiczy – w jego przypadku na skórze występują guzy, cysty i torbiele – nieleczony może doprowadzić do powstania głębokich blizn

Jak leczyć trądzik grudkowy

Trądzik grudkowy najlepiej zwalczać z pomocą profesjonalisty. Najpierw stosuje się miejscowe preparaty, które złuszczają naskórek i zmniejszają produkcję łoju. Trądzik grudkowy występuje tez u kobiet, które mają podwyższony poziom hormonów androgenowych albo cierpią na zespół policystycznych jajników. Wówczas należy zdiagnozować problem, aby dobrze dobrać terapię.

Trądzik grudkowy – domowe sposoby

Jak sobie poradzić z trądzikiem grudkowym? Pomocne mogą być domowe sposoby. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji krostki i grudki mogą stać się mniej widoczne. Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na trądzik grudkowy?

 • odpowiednie oczyszczanie twarzy – wystarczy sięgnąć po peeling złuszczający naskórek który dodatkowo ograniczy produkcję sebum i ochroni skórę przed bakteriami
 • na same wypryski warto stosować specyfiki osuszające – w tej sytuacji sprawdzą się kremy i maści do cery trądzikowej
 • nawilżaj skórę delikatnymi produktami – np. na bazie rumianki
 • nie wolno wyciskać tych grudek – jeśli to robimy, otwieramy skórę na nowe bakterie
 • trzymanie odpowiedniej diety – ograniczenie cukru, alkoholu
 • ograniczenie palenia papierosów

Trądzik grudkowy – o czym warto pamiętać

Trądzik trądzikowi nierówny. Należy pamiętać o tym, że wiele czynników sprzyja rozprzestrzenianiu się trądziku. Odpowiada za niego huśtawka hormonów, ale zła dieta czy dużo stresu mogą wzmagać tę chorobę. Trudno wyleczyć trądzik grudkowy u kobiet. Codzienny makijaż dodatkowo zapycha pory i nie pozwala skórze oddychać – dlatego zaleca się rezygnowanie z niego.

Jeżeli żaden z domowych sposobów na trądzik grudkowy nie pomaga, odpowiednia higiena i pielęgnacja się nie sprawdzają, warto udać się  do specjalisty. Wszystko po to, aby nie powstały nieestetyczne blizny po trądziku. A te powstają bardzo szybko jeśli podrażniamy skórę, w której doszło do stanu zapalnego.

Trądzik można leczyć za pomocą leków (popularna jest doustna terapia hormonalna) i odpowiednio dobranych kosmetyków (specjalistycznych kremów, maści aptecznych, toników itp.). Czasami sama zmiana diety może poprawić stan naszej skóry. Zapytaj lekarza, którą metodę powinnaś stosować.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Jak często w trakcie dnia oczyszczasz twarz?

Liczba głosów:

Autor: Paulina Ermel