Zamknij

Skuteczny baobab, czyli jak sekret Afryki odmienia pielęgnację skóry

Dorota Iglikowska
25.04.2016
Aktualizacja: 28.04.2020 11:02

Olej z baobabu. Dotychczas było o nim cicho, ale niedługo będzie we wszystkich kosmetyczkach na całym świecie. 

Baobab
fot. www.pixabay.com

Jeden z najbardziej skutecznych afrykańskich sposobów na urodę podbija branżę kosmetyczną. Okazuje się, że olej tłoczony z nasion baobabu przydaje się nie tylko wtedy, kiedy musimy chronić skórę przed warunkami jakie panują na pustyniach.

Zawiera dużą dawkę kwasów tłuszczowych nasyconych, głównie palmitynowego (33%), jednonienasyconych omega-9 (36%) oraz wielonienasyconych, głównie omega-6 (31%). Jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminy A, E, F i D oraz sterole. Innymi aktywnymi substancjami są fitosterole, fosfolipidy i minerały. To wszystko sprawia, że jest niezwykle skuteczny i co ważne, delikatny - nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej i skłonnej do alergii. 

Jak działa olej z baobabu?

Kosmetyki zawierające całe nasiona baobabu lub olej z nich tłoczony, są przeznaczone do pielęgnacji cery suchej i zniszczonej. Jego działanie jest tak intensywne, że szybko uporamy się szorstkim i pozbawionym blasku naskórkiem. Olej z baobabu bardzo dobrze nawilża skórę oraz skutecznie chroni przed utratą wody. Jego dodatek w szamponach do włosów, gwarantuje pomoc w odbudowaniu struktury pasm oraz ułatwia rozczesywanie. 

Warto szukać baobabu w produktach przeciwzmarszczkowych, ponieważ wygładza i zwiększa elastyczność skóry. Kosmetyki mające go w swoim składzie będą dobre także dla osób, które lubią się opalać. Co ciekawe, znalazł on zastosowanie w produktach leczniczych dedykowanych osobom chorującym na łuszczycę, egzemy i trądzik. Warto pamiętać, że olej z nasion baobabu wspomaga regenerację komórek, przez co jest skuteczny w walce z bliznami i poparzeniami.

Kosmetyki z baobabem są dostępne w sklepach na terenie Unii Europejskiej dopiero od 2008 roku. Obecnie mamy dostęp do wielu produktów, między innymi kremów, mleczek i masek do włosów. Ich składy są bogate, ale nie musimy się bać, że będą obciążać pasma lub tworzyć tłusty film na skórze. Mają lekką konsystencję, dzięki czemu szybko się wchłaniają.