Zamknij

Jak działają skarpetki złuszczające? Zobacz, kto może je stosować

11.02.2019 15:16

Skarpetki złuszczające to doskonała alternatywa dla pumeksu. To właśnie dzięki nim sprawisz, że skóra na twoich piętach będzie gładka i miękka. I zapobiegniesz jej pękaniu. Jakie skarpetki złuszczające wybrać i na co zwrócić podczas zakupu uwagę?

Skarpetki złuszczające
fot. Shutterstock

Skarpetki złuszczające mają coraz więcej fanów. To doskonały pomysł na dbanie o pięty, a także dobra alternatywa dla takich przyrządów jak pumeks, frezarka czy tarka do stóp. Jak stosuje się skarpetki złuszczające i na co trzeba uważać, nakładając je?

Czym są skarpetki złuszczające

Skarpetki złuszczające to nic innego jak foliowe skarpetki, które zakłada się na określony czas, a po nim skóra z naszych pięt zaczyna się złuszczać. Jest to jednak metoda nie dla każdego, gdyż skarpetki zawierają kwasy, a te mogą być stosowane tylko u osób, które mają całkowicie zdrową skórę.

Skarpetki złuszczające to skarpetki z cienkiego materiału nasączone żelem z kwasami. To właśnie kwasy owocowe oddziałują na skórę w taki sposób, że następnie się ona złuszcza. Skarpetki zawierają też substancje nawilżające, które łagodzą działanie kwasów. Skarpetki to pierwszy krok w pielęgnacji twardych i suchych pięt. Są one lepsze od pumeksu czy tarek do pięt, gdyż ich nie podrażniają.

Co zawierają skarpetki złuszczające?

Skarpetki złuszczające zawierają substancje czynne takie jak kwasy owocowe i substancje pomocnicze - np. nawilżające:

  • kwasy owocowe - mlekowy, gilkolowy, cytrynowy, salicylowy - to właśnie one odpowiadają za złuszczane suchej i zrogowaciałej skóry
  • substancje nawilżające i łagodzące: mocznik - odpowiada za nawilżenie i natłuszczenie skóry, alantoina - łagodzi podrażnienia, które mogą powstać podczas złuszczania naskórka skarpetkami, olejki roślinne - odpowiadają za regenerację skóry i jej odżywienie.

Skarpetki złuszczające - jak stosować

Jak stosuje się skarpetki złuszczające? Foliowe skarpetki zakłada się na zaledwie godzinę maksymalnie 2 godziny - wszystko zależy od instrukcji na opakowaniu), a po zdjęciu przez kilka dni złuszcza się z pięt gruba skóra. Działanie kwasów zawartych w skarpetkach jest bezpiecznie, gdyż te skarpetki dostępne w drogerii czy w aptece, zawierają niewielką ilość kwasów owocowych. Po zdjęciu skarpetek należy dokładnie umyć, osuszyć, a następnie nawilżyć stopy.

Zobacz także: Najlepsze przepisy na domowe maseczki na twarz! Koniecznie wypróbuj

Należy pamiętać, aby po zastosowaniu skarpetek złuszczających, nie wystawiać skóry na słońce, gdyż wtedy jest ona narażona dodatkowo na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Dlatego najczęściej poleca się stosowanie skarpetek złuszczających jesienią i zimą. Jeżeli jednak musimy zastosować je latem, a następne wystawimy skórę na słońce, wystarczy, że posmarujemy je kremem z wysokim filtrem.

Dla kogo skarpetki złuszczające

Nie ma przeciwwskazań do stosowania skarpetek złuszczających. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można ich stosować na podrażnioną skórę. Jeżeli mamy też skłonności do alergii, warto sprawdzić najpierw, czy któryś z kwasów owocowych nie zadziała na nas alergizująco. Skarpetki złuszczające polecane są także osobom, których skóra jest zbyt wrażliwa na stosowanie pumeksu czy tarki do pięt.

Dla kogo niewskazane są skarpetki złuszczające?

  • dla kobiet w ciąży
  • cukrzyków - jeżeli cierpią na stopę cukrzycową
  • osób z grzybicą stóp

Skarpetki złuszczające sprawiają, że skóra staje się miękka, gładka. W dodatku taka skóra jest odpowiednio nawilżona, ale trzeba o to odpowiednio zadbać. Wypróbuj skarpetki złuszczające i zapomnij o tym, czym są pękające pięty i zrogowaciały naskórek.

 

Jakie błędy najczęściej popełniamy w czasie dbania o skórę twarzy? Okazuje się, że są to te same niedociągnięcia. Poznajcie 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery.