Zamknij

Skąd biorą się białe plamki na paznokciach? Prawdziwy powód został wyjaśniony

Katarzyna Leszczyńska
13.10.2017 16:21

Nie ma to nic wspólnego z niedoborem wapnia.

Skąd biorą się białe plamy na paznokciach?
fot. YouTube/SciShow

Wielu ludzi zastanawia się, skąd się biorą białe plamy na paznokciach. Zazwyczaj jako wytłumaczenie tej kwestii pojawia się informacja o niedoborze wapnia. Na pewno jest to istotna kwestia, która się przyczynia do ich powstawania. Okazuje się jednak, że nie tylko o to może chodzić.

W serwisie YouTube, na kanale SciShow, pojawił się filmik z wyjaśnieniami dotyczącymi plam na paznokciach. Jak się okazuje, wytłumaczenie jest o wiele powszechniejsze, niż nam się wydaje. Zazwyczaj białe plamy powstają w wyniku mechanicznego urazu. Wystarczy, że coś ostrego wejdzie nam za paznokieć.

To naprawdę zaskakujące informacje

Jest jeszcze jedno bardzo proste wyjaśnienie tego zjawiska. Jak się okazuje, białe plamy mogą być przyczyną zakażenia grzybiczego paznokci. Zwalczanie infekcji powoduje, że nasz organizm potrzebuje więcej energii. Czerpie ją wówczas, m.in. z naszych paznokci, co hamuje ich wzrost. Stąd białe plamy, które mogą być tego oznaką.

Widać zatem, że niedobór wapnia to jedno, ale powody powstawania białych plam na paznokciach mogą być zupełnie inne. Na szczęście, w żadnym wypadku nie oznaczają nic groźnego. A spożywanie większej ilości nabiału nigdy nie zaszkodzi.