Zamknij

Jak ograniczyć wydzielanie sebum?

21.03.2019 15:41
Kobieta go gładkiej skórze
fot. Shutterstock

Nadmierne wydzielanie sebum, które może prowadzić do pojawienia się zaskórników, a nawet trądziku, to popularny problem. Wiemy jednak, jak sobie z tym poradzić. Czym jest sebum i dlaczego tak naprawdę jest potrzebne naszej skórze? Zobaczcie.

Sebum, czyli łój skórny, wydzielany jest niemal na całej powierzchni naszej skóry. I choć jego nadmierne wydzielanie może sprawiać wiele problemów, sebum jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry.

Niektóre miejsca na naszym ciele wydzielają większą ilość sebum, inne mniejszą, a takie miejsca jak dłonie czy stopy - w ogóle nie wydzielają sebum. Na centymetr kwadratowy skóry przypada średnio od kilku do nawet kilkuset miligramów sebum na dobę. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na twarzy, plecach, głowie i na klatce piersiowej. Najmniej na rękach i nogach. Gruczoły te możemy podzielić na dwie grupy - na gruczoły samoistne i na gruczoły, których występowanie zależne jest od mieszków włosowych.

Po co nam sebum i dlaczego całkowity jego brak byłby dla organizmu opłakany w skutkach?

Sebum - właściwości

Sebum spełnia swoją bardzo ważną rolę w organizmie. Przede wszystkim dzięki niemu skóra nie jest przesuszona, a woda z niej nie "ucieka". Sebum bowiem wchodzi w skład bariery lipidowej skóry, która jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. Za co odpowiada sebum?

  • zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi
  • zabezpiecza przed wysuszeniem, wiotczeniem, utratą elastyczności
  • chroni przed bakteriami i grzybami
  • dzięki niemu łatwiej przyswajane są przez skórę odżywcze składniki kosmetyków

Niestety część z nas ma tendencje do zwiększonego wydzielania sebum, a to z kolei może mieć fatalne skutki - pojawienie się trądziku albo łupieżu to tylko niektóre z nich. Jak sobie poradzić z nadmiernym wydzielaniem sebum?

Nadmierne wydzielanie sebum - przyczyny

Na to, że nasz organizm zaczyna nadmiernie wydzielać sebum, może mieć wpływ wiele czynników. Najpopularniejsze z nich to:

1. Hormony - estrogen i progesteron przeszkadzają gruczołom w kontrolowaniu wydzielania sebum. Niektóre z hormonów - np. testosteron - mogą wręcz pobudzać gruczoły do wydzielania sebum.

2. Wiek - najwięcej sebum wydzielamy od razu po urodzeniu. W okresie nastoletnim nasze gruczoły również pracują na zwiększonych obrotach, ale ok. 18 roku życia powinny się uspokoić. Z kolei po 40. roku życia wydzielanie sebum niemal ustaje. Dlatego też osoby dojrzałe borykają często z problemem suchej skóry.

3. Czynniki mechaniczne - nacisk czy tarcie prowokują nasze gruczoły do większej pracy i nadmiernego wydzielania sebum. 

4. Niedobory witamin B2 i B6.

5. Pogoda i pora dnia - im bardziej sucho i gorąco, tym większe wydzielanie sebum. W ciągu dnia z kolei nasze gruczoły łojowe działają najprężniej ok. godziny 10. 

Zobacz także: Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?
 

Jak objawia się nadmiar sebum

Nadmiar sebum widać gołym okiem. Przede wszystkim skóra jest tłusta, świeci się, widoczne są na niej zaskórniki. Szczególnie widać to w tzw. strefie T na twarzy - na czole, nosie oraz brodzie. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry - musi być odpowiednio oczyszczona, a także nawilżona. Nie można doprowadzać do jej przesuszanie, gdyż to w konsekwencji również zakończy się nadmiernym wydzielaniem sebum.

Osoby, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum, zauważają u siebie także tendencję do występowania trądziku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć te dwa zjawiska sobie towarzyszą, trądzik powstaje w wyniku nieuregulowanej pracy hormonów. Dlatego warto najpierw zbadać ich poziom.

Warto też zwrócić uwagę na skórę naszej głowy. Tłuste włosy i skóra także spowodowane są nadmiernym wydzielaniem sebum. W tej sytuacji przydadzą się dobre szampony, a także szczególna dbałość o oczyszczanie włosów i nawilżanie skóry głowy.

Jak usunąć sebum

Przede wszystkim zacznij od odpowiedniej pielęgnacji skóry. Dbałość o jej nawilżenie i oczyszczenie pozwoli kontrolować wydzielanie sebum. Po drugie jeżeli sebum ci przeszkadza, zadbaj o odpowiednie kosmetyki matujące. Miej przy sobie bibułki matujące - nie puder! Puder zatka dodatkowo pory. Ponadto zanim nałożysz na skórę makijaż, zadbać o jej zmatowienie - najlepiej za pomocą odpowiedniej bazy pod makijaż. Dopiero wtedy sebum przestanie ci zupełnie przeszkadzać.

 

Zanim przystąpimy do odpowiedniego makijażu, warto zadbać o kondycję naszej skóry. A to wcale nie takie łatwe. Poznajcie 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery.