Zamknij

Rozstępy na piersiach to wstydliwy problem wielu kobiet. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć

Paulina Ermel
14.05.2018 15:34

Rozstępy na piersiach to problem wielu kobiet. Najczęściej powstają w okresie dojrzenia albo w czasie ciąży. Jakie są ich przyczyny i jak pozbyć się rozstępów na piersiach? Podpowiadamy.

Kobieta smaruje skórę na piersiach
fot. Shutterstock

Rozstępy to białe lub czerwone prążki, które powstają w wyniku przerwania skóry. Jest to pewien rodzaj blizn, które łatwo powstają, ale dość trudno je usunąć. Najczęściej kobietom robią się rozstępy na brzuchu, rozstępy na udach czy rozstępy na piersiach.

Zobacz także: 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery

Domowe sposoby usuwania rozstępów na piersiach nie zawsze się sprawdzają. Warto jednak wypróbować wszystkich. Aby usunąć rozstępy na piersiach, trzeba poznać przyczynę ich powstawania.

Rozstępy na piersiach – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania rozstępów na piersiach może być kilka. Najczęstsze to:

  • ciąża i towarzyszące jej wahania nastrojów. Wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu) blokuje aktywność fibroblastów, czyli komórek, które wytwarzają włókna kolagenowe. Przez to właśnie skóra jest osłabiona i pod wpływem rozciągania dochodzi do jej przerywania.
  • okres dojrzewania, któremu towarzyszy szybki wzrost
  • czynniki genetyczne
  • wahania wagi

Rozstępy na piersiach – jak się ich pozbyć

Istnieje wiele sposobów, usuwania rozstępów na piersiach. Niektóre z nich są mniej inwazyjne – np. kremy na rozstępy czy balsamy – ale i mniej skuteczne, a niektóre bardziej ingerują w nasz organizm.

Coraz popularniejszym sposobem na to, jak pozbyć się rozstępów na piersiach jest laserowy zabieg. Jest on bezpieczny, a zanim się go przeprowadza, skóra smarowana jest specjalnym kremem znieczulającym. Wiązka lasera frakcyjnego dociera do głębokich warstw skóry i  tworzy tam mikrouszkodzenia. Z kolei te mikrouszkodzenia dają organizmowi wyraźny sygnał, że czas się zregenerować. Zatem laser tak naprawdę pobudza skórę do wytwarzania kolagenu i regeneracji. W ten sposób rozstępy są usuwane albo chociaż mniej widoczne.

Efekty usuwania rozstępów na piersiach za pomocą lasera widoczne są po 4-6 tygodniach.

Mezoterapia na rozstępy na piersiach

Kolejną metodą usuwania rozstępów na piersiach jest mezoterapia. Podczas takiego zabiegu specjalista nakłuwa skórę cienką igłą i za jej pomocą wprowadza substancje lecznicze – m.in. kwas hialuronowy, który pobudza skórę do produkcji kolagenu.

Mezoterapię najczęściej poleca się osobom, których rozstępy dopiero się pojawiły. Laser z kolei działa na starsze uszkodzenia skóry – nawet te, które mamy już od kilkudziesięciu lat.

Kiedy zdecydować się na zabieg usuwania rozstępów na piersiach?

Najlepiej rozstępy na piersiach usuwać jak najszybciej. Natomiast jeżeli powstały w wyniku ciąży – dopiero po zakończeniu laktacji.

Jak zapobiegać rozstępom na piersi?

  • aktywność fizyczna - ujędrnia naszą skórę i pozwala utrzymać wszystko na swoim miejscu
  • stosowanie kremów nawilżających i ujędrniających – najlepiej takich z witaminą A i E, z panthenolem, krzemem czy z wyciągiem z soi
  • zapobieganie dużym wahaniom wagi
  • noszenie w ciąży odpowiednio dobranego biustonosza – to na nim spoczywa odpowiedzialność podtrzymania rosnącego biustu
  • masaż piersi – można spróbować polewać piersi strumieniem ciepłej i zimnej wody – na przemian
  • stosowanie maseczek ujędrniających biust już od pierwszego trymestru ciąży

Rozstępy na piersiach w ciąży

O czym należy pamiętać, aby uniknąć rozstępów na piersiach w ciąży? Przede wszystkim o tym, że spełnianie wszystkich swoich zachcianek przełoży się z pewnością na naszą wagę. Jeżeli zadbamy o to, aby przytyć w ciągu 9 miesięcy maksymalnie 12 kg, mamy małe szanse na powstanie rozstępów na piersiach w ciąży czy powstanie rozstępów na piersiach po ciąży. Rozstępy w ciąży nie pojawiają się, jeśli już od pierwszych dni ciąży będzie dbać o swoje ciało. Codzienne wcieranie delikatnego kremu nawilżająco-odżywczego na pewno nie zaszkodzi twojej skórze.

Nie jest powiedziane, że u każdej kobiety w ciąży pojawią się rozstępy na piersiach. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży piersi mogą powiększyć się nawet o 2-3 razy, a ich skóra jest bardzo delikatna. Dlatego od momentu zajścia w ciążę aż do zakończenia karmienia trzeba o nie szczególnie dbać i najlepiej im zapobiegać. Jeżeli jednak rozstępy na piersiach się pojawią, istnieją sposoby, aby je zmniejszyć lub zlikwidować.

Rozstępów na piersiach nie można wyleczyć, ale da się je zmniejszyć. Jeżeli i to nam przeszkadza, można sięgnąć pod profesjonalne zabiegi takie jak laserowe usuwanie rozstępów, mezoterapię czy wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego.

 

Autor: Paulina Ermel