Zamknij

Retinol to tajemnicza witamina młodości przywracająca skórze blask

Martyna Kraus
14.07.2016 09:21

Retinol jest jednym z niewielu komponentów kosmetyków, którego odmładzające działanie udowodnione naukowo. Warto wiedzieć, jak powinniśmy go stosować.

Modelki
fot. ONS

Retinol to popularna nazwa aktywnej witaminy A, która jest używana w kosmetykach. Potocznie nazywana jest witaminą młodości, a wszystko dzięki jej odmładzającym właściwościom. Składnik ma działanie przeciwstarzeniowe, przyspiesza odnowę naskórka, poprawia jego elastyczność i pomaga w walce z przebarwieniami. Dodatkowo aktywuje produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia elastyczność skóry.  

Dobry start dla kosmetyków zawierających retinol

Normalnie organizm sam wytwarza witaminę A z beta-karotenu, który zawarty jest w pożywieniu. Jednak z biegiem lat, pod wpływem promieniowania słonecznego (zwłaszcza promieniowania UVA) proces ten słabnie. W konsekwencji zewnętrzna warstwa skóry staje się cieńsza, a włókna tkanki łącznej tracą elastyczność. Przez to skóra staje się sucha i zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki. Z tego powodu niedobory witaminy A należy regularnie uzupełniać. Najlepiej stosować suplementację zastępczą lub nakładać ją bezpośrednio na skórę, dzięki temu znacznie dłużej zachowa ona młody i promienny wygląd.

Modelka
fot. East News

 
Zgodnie z opiniami kosmetologów i dermatologów kurację retinolem powinno rozpocząć się w okolicach 35. roku życia. Jednak w praktyce może okazać się, że organizm domaga się tego składnika znacznie wcześniej. Warto sięgnąć po niego, gdy pojawią się pierwsze zmarszczki, dlatego zdarza się, że po kosmetyki z witaminą młodości sięgają nawet 25-latki.

Świadome stosowanie przyniesie pożądane efekty

Retinol wspomaga produkcję kolagenu, dlatego pomaga zwalczyć już istniejące zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych. Dodatkowo można liczyć na poprawę kolorytu i elastyczności skóry. Efekty stosowania kosmetyków z witaminą Aznacznie szybciej widać u osób młodych. Jednak badania wykazują, że poprawa w wyglądzie skóry jest widoczna po 3 miesiącach. Należy pamiętać, że aktywna postać witaminy A to substancja o bardzo silnym działaniu. Kosmetyk, aby był skuteczny, musi zawierać odpowiednie stężenie czystego retinolu, które nie powinno być niższe niż 0,25 %, ale nie wyższe niż 1%.

Zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania kosmetyków z retinolem, jednak początkowo mogą one powodować podrażnienia. Dlatego w przypadku skóry suchej i wrażliwej lepiej wcześniej odpowiednio ją zabezpieczyć. Kilka dni wcześniej należy rozpocząć kurację kremami regenerującymi i nawilżającymi. Można zastosować również łagodne maseczki nawilżająco-odżywcze. Tak przygotowana skóra znacznie lepiej zniesie pierwszy kontakt z retinolem.

Odpowiedni kosmetyk dla danego rodzaju cery

Osoby deklarujące, że mają skórę suchą lub wrażliwą, powinny wybierać krem o niższym stężeniu retinolu. Jednak jego stosowanie i tak należy zacząć bardzo ostrożnie. Najlepiej co drugi dzień przez okres 2 tygodni. Gdy po tym czasie nie ma widocznych podrażnień, można zacząć stosować go codziennie. Kosmetyków z retinolem nie należy używać na skórę podrażnioną np. po peelingach chemicznych czy mikrodermabrazji. Należy zaczekać, aż podrażnienia znikną. Warto również pamiętać, że aplikowanie witaminy A w czystej postaci nie powinno być ciągłe – po 12 tygodniach kuracja powinna zostać zakończona.

W przypadku retinolu bardzo ważne jest, aby wybierać produkty, które są przeznaczone do konkretnego rodzaju skóry. Kosmetyki różnią się od siebie nie tylko składnikami, ale również zawartością retinolu. To ma ogromne znaczenie, gdy pod uwagę weźmiemy występowanie naturalnego podrażnienia charakterystycznego dla retinolu. Tylko czynnemu zawodowo chemikowi opis składu kosmetyków na opakowaniu nie stwarza problemów, warto jednak rozszyfrować działanie poszczególnych komponentów i wiedzieć co wklepujemy w twarz. 

Modelki
fot. ONS