Zamknij

Masz piegi i chcesz się ich pozbyć? Zobacz, skąd się biorą i jakie są na nie sposoby

Paulina Ermel
14.06.2018 12:47
Piegowata dziewczyna
fot. Shutterstock

Piegi to nic innego jak niewielkie, brunatne bądź czerwone plamki, które występują głównie na nosie i policzkach. Jak powstają i jak się ich pozbyć? Zebraliśmy dla was kilka ciekawych porad.

Piegi to zaburzenie polegają na złym rozłożeniu barwnika w skórze. Dlaczego źle się rozkłada? Na skutek szybkiej syntezy melatoniny przez melanocyty. Piegi możemy podzielić na dwie grupy – na zwykłe i na te, które powstają pod wpływem promieni słonecznych. Czym się różnią i jak zminimalizować ryzyko ich powstania?

Zobacz także: Trend z lat 90. powraca do łask! Ta fryzura stała się prawdziwym hitem

Piegi – rodzaje

Piegi zwykłe są małe, jasnobrązowe i okrągłe. Natomiast piegi powstałe podczas wystawiania skóry na słońce są ciemniejsze i mają bardziej nieregularny kształt. Piegi od słońca najczęściej pojawiają się na ramionach i plecach. A te zwykłe na policzkach i nosie.

Piegi – przyczyny powstawania

Piegi mają podłoże genetyczne. Jeżeli twoi rodzice je mieli, jest duża szansa, że pojawią się także u ciebie. Pojawiają się u małych dzieci i w późniejszym wieku. Mogą same zaniknąć albo stawać się bardziej widoczne. Najczęściej piegi występują u osób o jasnej karnacji, o rudych włosach i/albo zielonych oczach.

Piegi – jak zapobiegać powstawaniu

Choć piegi możemy odziedziczyć po rodzicach, możemy także zapobiegać ich powstawaniu. Albo postarać się o to, aby były mniej widoczne. Jak zapobiegać pojawieniu się piegów:

 • nie przebywać na słońcu w godzinach 10-16
 • pamiętaj o kapeluszu z szerokim rondem
 • stosuj kremy z filtrem
 • latem noś lekkie, zwiewne ubrania

Jak pozbyć się piegów

Zdecydowanie łatwiej zapobiegać piegom niż później je usunąć. Istnieją jednak specyfiki i sposoby, które rozjaśniają piegi i je zmniejszają. Najpopularniejsze to:

 • kremy rozjaśniające skórę – najczęściej zawierają kwasy, które po miesiącach stosowania wybielają piegi
 • retinoidy – powinno się je stosować razem z kremami rozjaśniającymi
 • terapia laserowa – to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania piegów
 • leczenie światłem
 • zamrażanie piegów płynnym nitrogenem
 • unikanie słońca

Naturalne sposoby na piegi

Istnieją także naturalne sposoby, które pozwolą choć odrobinę rozjaśnić piegi. Najpopularniejsze z nich to:

 • maseczka z nagietkasuszone płatki kwiatów zalej gorącą wodą. Po wystygnięciu tak powstałą papkę nałóż na miejsca, gdzie masz piegi. Pozostaw na 20 minut, a następnie zmyj letnią wodą.
 • maseczka z mąki ziemniaczanej – zmieszaj mąkę ziemniaczaną z wodą utlenioną. Nałóż na twarz, pozostaw na skórze i pozwól zastygnąć. Zdejmij, kiedy zacznie się kruszyć. Później nałóż na twarz tłusty krem.
 • piegi można też usunąć za pomocą wcierek z soku z cytryny.

Piegi – profesjonalne usuwanie

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pozwala ci pozbyć się piegów, możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Tam piegi można usunąć za pomocą specjalnych zabiegów, które dają efekty.

 1. Krioterapia – polega na mrożeniu i leczeniu skóry za pomocą niskich temperatur. Trzeba powtórzyć ją w kilku seriach, a koszt takiej serii to ok. 400 zł.
 2. Peeling chemiczny – służy do ścierania naskórka, a jednocześnie umożliwia rozjaśnienie plam na skórze – nawet tych głęboko położonych.
 3. Zabiegi z użyciem urządzenia IPL – działa podobnie do lasera.
 4. Zabiegi z użyciem lasera bromkowo-miedziowego – działa on na piegi, przebarwienia i naczynka. Niestety akie zabieg jest bardzo drogi.

Jak uwydatnić piegi

Są osoby, którym piegi zupełnie nie przeszkadzają. Wręcz chcą je eksponować i zrobią wszystko, aby zawsze zdobiły ich nos i policzki. Co zrobić, aby były bardziej widoczne?

 1. Przede wszystkim zrezygnuj z mocnego podkładu. Ogranicz się do pudru transparentnego, który zmatowi twój nos, ale pozostawi piegi widoczne.
 2. Podkreślaj skórę świecącymi drobinkami – uwydatnią one piegi.

Czy zabiegi usuwania piegów są skuteczne – opinie

Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo opinii kobiet, które próbowały różnych metod, aby pozbyć się piegów. Komentarze są różne, ale przeważają takie, że nie da się ich do końca usunąć.

Niestety nie ma na razie cudownego środka dzięki któremu mogłabyś się pozbyć piegów. Wszystkie kremy, zabiegi działają doraźnie - skórę można rozjaśnić (zmniejszyć różnice między widocznymi piegami a karnacją), ale wraz z pierwszym mocniejszym słoneczkiem (już nawet wiosennym) piegi znowu wrócą.

Nie wypędzaj biednych piegów ze swojego noska! Piegi są śliczne, romantyczne i moim zdaniem dodają niesamowicie dużo uroku.

Piegów całkiem się nie pozbędziesz. Ewentualnie możesz je rozjaśnić wywarem z natki pietruszki, ale musisz używać go regularnie i cierpliwie czekać na efekty.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!
Najmodniejszy makijaż na lato 2018:

Zagłosuj

Jak często w trakcie dnia oczyszczasz twarz?

Liczba głosów:

Autor: Paulina Ermel