Zamknij

Ta metoda opalania jest niebezpieczna. Lepiej tego nie próbuj

09.08.2022 10:20

Eksperci od lat biją na alarm i ostrzegają przed niebezpieczną metodą opalania. Okazuje się, że ten sposób na uzyskanie złocistego odcienia skóry może wyrządzić nam krzywdę.

Ta metoda opalania jest niebezpieczna. Lepiej tego nie próbuj
fot. SHUTTERSTOCK

Piękna, złocista opalenizna latem to marzenie wielu kobiet. Chociaż eksperci regularnie przypominają o zabezpieczaniu skóry kremem z filtrem, to nadal nie wszyscy stosują się do tych zaleceń. Część osób idzie nawet o krok dalej i korzysta z różnych - niekiedy bardzo niebezpiecznych - sposobów na przyspieszenie opalania. Jakiś czas temu mieszkanki Wielkiej Brytanii wpadły na pomysł nacierania się... Coca-colą.

Zobacz także: Czy opalanie się jest szkodliwe? Fakty i mity dotyczące kąpieli słonecznych

Ta metoda opalania jest niebezpieczna. Lepiej tego nie próbuj

Jak podaje portal onet.pl, opalanie na Coca-colę polega na wysmarowaniu ciała tym napojem, a następne leżeniu na słońcu. W efekcie skóra powinna uzyskać przepiękny, brązowy kolor, który będzie nam towarzyszył przez długi czas. Jak to możliwe? Otóż pomysłodawczynie tej metody twierdzą, że w coli znajdują się substancje, które działają jak przyspieszacze do opalania. 

Kilka lat temu sposób ten był tak popularny, że koncern produkujący napój postanowił zabrać głos w tej sprawie. W odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania, które znajdują się na oficjalnej stronie internetowej Coca-coli, możemy znaleźć następujący komunikat:

Choć kochamy Coca-colę, naprawdę nie zalecamy używania jej jako kremu przeciwsłonecznego.

Rzeczywiście ta metoda opalania jest bardzo niebezpieczna i może wyrządzić nam krzywdę. 

Opalanie na Coca-colę

Eksperci od lat biją na alarm i ostrzegają przed opalaniem na Coca-colę, które może skończyć się oparzeniem słonecznymWedług uczonych nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że posmarowanie ciała napojem faktycznie przyspiesza opalanie.

Jako dermatolog mogę powiedzieć tylko jedno - wyrzuć to. Poza tym, że cola na skórze okropnie się lepi, sposób ten może przyczynić się do powstawania zmarszczek, a nawet prowadzić do rozwoju raka - portal teenvogue.com cytuje słowa dermatolog Mony Gohary, które ta zamieściła w swoim artykule dla magazynu "Fitness".

Pamiętajmy więc, żeby zawsze używać kremu z filtrem i powtarzać jego aplikację na skórę mniej więcej co 2-3 godziny. Warto również unikać przebywania na słońcu w godzinach 11.00-15.00, kiedy promieniowanie jest największe. Zawsze miejmy też nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Zobacz także: Okład z kurkumy to świetny sposób na oparzenia słoneczne. Zobacz, jak zrobić go w domu

loader
5 tańszych zamienników kultowych, drogich kosmetyków
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/kobieta.onet.pl/teenvogue.com