Zamknij

Ten zabieg odżywi twoje włosy. Stał się prawdziwym hitem wśród kobiet!

23.01.2020
Aktualizacja: 12.02.2020 12:37
olejowanie włosów
fot. Shutterstock

Olejowanie włosów świetnie je odżywia i nadaje pasmom lśniący wygląd. Ten prosty zabieg wykonasz w domu bez użycia specjalistycznych kosmetyków. Wystarczy dobrać tylko odpowiedni olejek do włosów.

Olejowanie włosów jest coraz bardziej popularne, ponieważ jest naturalną metodą pielęgnacji włosów. Polecana głównie osobom o zniszczonych, łamliwych, a także rozdwojonych włosach. Potrafi zdziałać cuda i odbudować nawet najbardziej zniszczone włosy.

Tego typu zabieg z pewnością pomoże i pozytywnie wpłynie na ich kondycję. Zregeneruje, nawilży oraz odżywi zniszczone pasma. Sprawdźcie, jak dobrać odpowiedni zabieg do włosów i wykonać olejowanie.

Olejowanie włosów - na czym polega?

Olejowanie włosów znane było w starożytnym Egipcie. Ten prosty zabieg polega na rozprowadzeniu na włosach odpowiednio dobranego olejku. Można go nałożyć na same końcówki lub od połowy włosów, a także u nasady skóry głowy. Następnie wykonujemy masaż skóry i nakładamy na głowę foliowy czepek lub owijamy głowę ręcznikiem.

Jest kilka metod olejowania włosów:

  • na sucho,
  • na mokro,
  • w misce,
  • z dodatkiem odżywki.

Olejowanie włosów należy wykonać od 1 do 3 godzin przed myciem włosów, a w tygodniu powinno się wykonywać maksymalnie 2 tego typu zabiegi. Warto pamiętać również, o tym, aby nie przeolejować włosów, ponieważ mogą stać się bardzo obciążone. Podczas olejowania nie należy używać kosmetyków zawierających silikon. W przeciwnym razie efekty nie będą zadowalające, ponieważ silikony nie dopuszczą składników odżywczych do włosów.

Zobacz także: Olejek do włosów - który produkt zapewni ci najlepsze rezultaty?

Olejowanie włosów - rodzaje olejów

Olejować włosy można dwoma rodzajami olejów. Kosmetyczne oraz kuchenne. Najwięcej substancji odżywczych wchłanianych przez włosy znajdziemy w olejach nierafirowanych oraz zimnotłoczonych. Oleje pozyskiwane są w procesach mechanicznych z wykluczeniem zastosowania wysokiej temperatury czy innych chemicznych rozpuszczalników. Dzięki temu zawierają wiele naturalnych właściwości odżywczych. Olejowanie pomaga zmniejszyć wypadanie włosów oraz przyspieszyć ich porost.

Wyróżniamy kilka najważniejszych olejów:

Olejowanie włosów - jak wybrać olejek do typów włosów?

Oleje mają bardzo dużo odżywczych składników, które pozytywnie wpływają na kondycję włosów. Warto jednak dobrać odpowiedni olej do rodzaju ułożenia łuski włosów. Osoby o włosach wysokoporowatych powinny stosować oleje o dużych cząsteczkach, osoby z niskoporowatymi o małych. Jeśli znamy porowatość swoich włosów, będzie nam zdecydowanie łatwiej wybrać odpowiedni olej do zabiegu.

  • Włosy niskoportowate - są bardzo gładkie i oporne na stylizację. Bardzo trudno wchłaniają wodę i długo schną. Dla włosów niskoporowatych najlepszymi olejami będą: kokosowe, palmowe, słonecznikowe, rycynowe, słonecznikowe czy lniane.
  • Włosy średnioporowate - włosy o tym typie są podatne na wilgotne powietrze, bardzo szybko się puszą i elektryzują. Nie są jednak tak przesuszone, jak włosy wysokoporowate. Do olejowania włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje: arganowe, z pestek śliwek, migdałów, makadamia czy awokado.
  • Włosy wysokoporowate - są to włosy bardzo zniszczone i suche. Tego typu włosy elektryzują się i szybko chłoną wodę. Bardzo często są to włosy kręcone oraz falowane. Do tego typu włosów poleca się oleje z wiesiołka, komosy, pestek winogron, amarantusa, lniany, słonecznikowy czy konopny.

Odpowiednie przygotowanie włosów do zabiegu olejowania jest bardzo ważne. Najpierw należy je dokładnie rozczesać. Dzięki temu olej jeszcze lepiej się rozprowadzi i wchłonie w strukturę włosa. Olejek należy stosować na czyste włosy, a po nałożeniu olejku na włosy warto owinąć je ręcznikiem lub czepkiem. Po olejowaniu należy umyć włosy, jeśli zachodzi potrzeba, można umyć je kilka razy. Zabieg warto powtarzać kilka razy w miesiącu w celu uzyskania lepszego efektu.

Olejowaliście kiedyś swoje włosy?

Zobacz także: Budowa i struktura włosa. Jak powstaje i na czym polega cykl włosowy?

Marilyn Monroe
Rozwiąż quiz

Sprawdź, którą ikoną mody jesteś

Marilyn Monroe

Który z tych kolorów włosów podoba ci się najbardziej?