Oceń
Olej z wiesiołka zawiera witaminę E, selen, cynk, magnez, wapń, kwasy tłuszczowe, fitosterole czy białko bogate w aminokwasy. Jakie ma właściwości?
Zobacz także: Używasz płatków kosmetycznych? To błąd. Podpowiadamy, czym je zastąpić
Olej z wiesiołka – jak działa
Wiesiołek to roślina, która choć wygląda pospolicie, ma niepospolite właściwości. Jest wykorzystywany w kosmetyce, ale też w lecznictwie. Przede wszystkim wspomaga walkę z niepłodnością, ułatwia odchudzanie, poprawia stan skóry, pomaga w chorobach reumatycznych, obniża cholesterol, poprawia krążenie i łagodzi kobiece dolegliwości. Do tego usuwa toksyny i oczyszcza organizm. Jednak najlepiej znamy olej z wiesiołka z różnego rodzaju kosmetyków, do których jest włączany.
Olej z wiesiołka – w kosmetyce
Podstawowe właściwości oleju z wiesiołka związane z kosmetyką to: poprawia stan skóry, wzmacnia włosy i paznokcie. Olej z wiesiołka:
- wspomaga leczenie trądziku – wszystko dzięki temu, że olej z wiesiołka hamuje produkowanie sebum
- wspomaga walkę z łuszczycą
- pomaga leczyć wypryski
- skóra wygląda młodo, jest naciągnięta
Skład oleju z wiesiołka
Najczęściej w kosmetyce stosowany jest wiesiołek dwuletni i wiesiołek Lamarcka – to dwie najpopularniejsze odmiany tej rośliny. Co wchodzi w skład oleju z wiesiołka? Głównie nienasycone kwasy tłuszczowe:
- kwas linolowy – 70 %
- kwas gamma-linolenowy – 10 %
Ponadto znajdziemy w nim:
- witaminę E
- cynk, selen, wapń
Jak stosować olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka można bezpośrednio nakładać na twarz, włosy albo paznokcie. Wystarczy kilka kropli wetrzeć w te części ciała i poczekać aż się wchłoną. Składnik ten wzmacnia płytkę paznokcia – dzięki temu się nie kruszy i szybciej rośnie – a do tego wspomaga porost włosów i zabezpiecza je przed wypadaniem. Olej z wiesiołka to naturalny kosmetyk, który ma zbawienne właściwości. Jednak kosmetyki z dodatkiem oleju z wiesiołka mogą mieć już konserwanty, a te z kolei mogą uczulać.
W aptekach można nabyć także olej z wiesiołka w kapsułkach. Tak podany wzmacnia organizm od środka. Leczniczo można też pić olej z wiesiołka – wówczas dawkuje się go po 1 łyżce dziennie.
Olej z wiesiołka można pić, nakładać w formie maseczki na twarz albo właśnie łykać w formie kapsułek.
Olej z wiesiołka – zastosowanie w kuchni
Prócz tego olej z wiesiołka można stosować także w kuchni. Doskonale nadaje się jako dodatek do potraw – np. do sałatek. Można też olej z wiesiołka pić w formie ziołowych herbatek. Wystarczy 1 łyżeczkę nasion zalać 1 szklanką wrzącej wody i odstawić do zaparzenia na 10-15 minut. Następnie wystarczy wypić.
Olej z wiesiołka to skuteczny środek na wiele różnych dolegliwości. Pomaga kobietom w okresie menstruacyjnym – łagodzi bóle – ale też w czasie owulacji, gdy zapobiega falom gorąca. Do tego potrafi wspomagać walkę z niepłodnością. Olej z wiesiołka ma zbawienny wpływ na nasze krążenie, obniża poziom cholesterolu, łagodzi bóle stawów, mięśni, a do tego oczyszcza organizm. Nie sposób nie wspomnieć o jego rewelacyjnych właściwościach pielęgnacyjnych. Ujędrnia skórę, sprawia, że wygląda ona świeżo, młodo i promiennie. Do tego pomaga uporać się z problemami skórnymi takimi jak trądzik, wypryski, łuszczyca czy egzema. Warto go stosować w różnej formie.
Autor: Paulina Ermel
Oceń artykuł