Zamknij

W najbliższych miesiącach twój okres może być bardziej bolesny. Wszystko przez jedną rzecz

08.11.2021 13:31
Okres jest bardziej bolesny w zimie. Dlaczego tak się dzieje?
fot. Shutterstock

Wiele kobiet cierpi na bolesne miesiączki. Okazuje się, że każda z nas zimą może odczuwać jeszcze większe dolegliwości związane z okresem. Zobaczcie, dlaczego.

Choć każda z nas zmaga się z nią regularnie, temat miesiączki wciąż wzbudza sporo emocji. Zwłaszcza dlatego, że co chwilę pojawiają się nowe informacje na jej temat. Jeszcze niedawno pisałyśmy o tym, że jednym ze skutków ubocznych szczepionki na COVID-19 mogą być zmiany w cyklu menstruacyjnym. Teraz przyszedł czas na inną szokującą informację. Okazuje się, że zimą możemy odczuwać większy ból podczas miesiączki niż o innych porach roku. Dlaczego tak się dzieje? Mówią o tym najnowsze wyniki badań.

Zobacz także:  Dieta podczas miesiączki. Co jeść, a czego unikać w czasie okresu?

Okres jest bardziej bolesny w zimie

Zmiany w cyklu miesiączkowym są rzeczą normalną. Portal redonline.co.uk poinformował, że wpływ na nie może mieć nawet pora roku.

Portal papilot.pl donosi, że aż 75% kobiet odczuwa dolegliwości związane z menstruacją. 20% z nich skarży się na ból nie do zniesienia. Okazuje się, że znaczna część tych pań większe dolegliwości odczuwa... zimą.

Informacje te w rozmowie z redonline.co.uk potwierdziła ginekolog, dr Sarah Jarvis. 

Wiele osób, które odczuwają dolegliwości związane z okresem, skarży się, że ich ból jest mocniejszy zimą - powiedziała lekarka. 

Ginekolog wskazała też przyczyny, dlaczego tak się dzieje. 

Zobacz także:  Ta podpaska jest w 100% biodegradowalna. To pierwszy taki produkt na rynku

Dlaczego zimą okres jest bardziej bolesny?

Dr Jarvis uważa, że zimą menstruacja może być bardziej bolesna z trzech różnych powodów. Pierwszy z nich związany jest z krążeniem krwi. Naczynia krwionośne zwężają się bowiem pod wpływem zimna, przez co zmniejsza się przepływ krwi. To może prowadzić do większych skurczów i boleści. Na tym jednak nie koniec.

Zdaniem ginekolog receptory bólu są bardziej wrażliwe na zimno. Właśnie dlatego kobietom o niewielkim krwawieniu zaleca się używanie termoforu - ciepło łagodzi bowiem bóle menstruacyjne. Ostatnią przyczyną, jaką dostrzegła lekarka, jest działanie hormonów. Brak światła słonecznego może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego, a co za tym idzie - większych boleści związanych z miesiączką. 

Zobacz także:  Zdrada poprawia relacje w związku? Najnowsze wyniki badań są zaskakujące

Źródło: redonline.co.uk/papilot.pl