Zamknij

Odżywcza eksplozja, czyli zalety stosowania kosmetyków z witaminą C

Martyna Kraus
14.07.2016
Aktualizacja: 20.01.2020 13:55
Modelka
fot. East News

Witamina C znajduje się w wielu produktach do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, ale jej wpływ na kondycję skóry wciąż pozostaje niedoceniony.

Dermatolodzy są zgodni, że witamina C (kwas L-askorbinowy) ma bardzo dobry wpływ na wygląd skóry. Podawana w odpowiednim stężeniu jest w stanie znacznie poprawić jej kondycję. Kosmetyki z dodatkiem witaminy C dodają skórze blasku, stymulują syntezę kolagenu, mają silne działanie antyoksydacyjne (chronią przed wolnymi rodnikami) i wspomagają ochronę przeciwsłoneczną.

Uzupełnianie niedoborów

Kwas L-askorbinowy to ważna dla organizmu witamina, która uczestniczy w wielu procesach biochemicznych. Jednak organizm ludzki w odróżnieniu od większości zwierząt nie jest w stanie jej syntezować. Dlatego musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem lub aplikowana na skórę.

Witamina C bardzo szybko rozkłada się pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, promieniowania UV i dymu papierosowego. Niestety ilości dostarczane z pożywieniem są wykorzystywane przez organizm, a do skóry trafia jedynie znikoma ilość. Dlatego wraz z upływem lat jej odpowiedni poziom może być zapewniony jedynie przez stosowanie odpowiednich kosmetyków lub suplementację doustną.

Modelka
fot. East News

Działania pożądane

Kosmetyki z kwasem L-askorbinowym mają działanie wygładzające i odmładzające – zwiększają gęstość skóry właściwej i spłycają drobne zmarszczki. Skutecznie walczą ze stanami zapalnymi i wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenia się skóry. Stymulują syntezę kolagenu i wzmacniają warstwę lipidową naskórka, dzięki temu skóra jest lepiej nawilżona i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Łagodzą podrażnienia (są polecane osobą cierpiącym na atopowe zapalenie skóry) i wzmacniają naczynia krwionośne, co może być pomocne przy problemach z naczynkami i sińcami pod oczami. Zapewniają ochronę przed słońcem i walczą ze skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce w przeszłości.

Jednak najbardziej spektakularnym, a zarazem najszybciej widocznym efektem, jaki dają kosmetyki z witaminą C, jest rozświetlenie i wyrównanie kolorytu. Wszystko dzięki zwiększonej syntezie kolagenu. W rezultacie skóra staje się wyraźnie gładsza, dobrze nawilżona i napięta. A co za tym idzie, jest promienna i wygląda młodziej.

Wybór odpowiedniego kosmetyku

Warto pamiętać, że kwas askorbinowy występuje w dwóch postaciach - L i D. Jednak tylko forma lewoskrętna (L) może być przyswajana przez ludzki organizm i wykorzystywana przez skórę, dlatego w kosmetykach należy szukać właśnie kwasu L-askorbinowego.
Czysta witamina C na jedną wadę. Jest bardzo niestabilna, a ma to związek z jej hydrofilowym charakterem - jest rozpuszczalna w wodzie a nierozpuszczalna w tłuszczach. Dlatego po rozpuszczeniu w wodzie staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne (światło, tlen, temperaturę) i za wysokie pH. Pod ich wpływem może ulec rozkładowi i stracić swoje właściwości, a tym samym nie przenikać do głębokich warstw skóry.

Modelka
fot. East News

Aby temu zapobiec, kosmetyki nie powinny zawierać wody (lub mieć jej znikomą ilość), mieć odpowiednie stężenie kwasu askorbinowego (maksymalnie 20%), pH poniżej 3,5, zawierać w składzie alkohol oraz glikole, być przechowywane w lodówce (bez dostępu światła i tlenu). Najlepiej, jeżeli będą zamknięte w słoiczku lub buteleczce wykonanej z ciemnego szkła.

Dzięki zachowaniu takich środków ostrożności witamina może wniknąć do skóry właściwej. Co więcej, będzie w niej kumulowana i pozostanie przez 3 dni. Regularna aplikacja kosmetyków z witaminą C spowoduję, że kwas L-askorbinowy będzie w niej obecna przez cały czas.