Zamknij

Robisz to źle. 3 błędy, jakie nieświadomie popełniasz przy myciu zębów

Magdalena Barszczak
22.03.2018 14:31

Oto najczęstsze nawyki, które wcale nie przynoszą naszemu uzębieniu pożytku.

mycie zębów
fot. Shutterstock.com

Wydawałoby się, że o higienie jamy ustnej powiedziano już wszystko. Codziennie jednak popełniamy te same błędy. Często nawet nieświadomie. Warto przyjrzeć się najczęstszym nawykom, które wcale nie przynoszą naszemu uzębieniu pożytku. Wręcz przeciwnie.

Zobacz także: Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów? Te błędy w pielęgnacji jamy ustnej popełnia wielu z nas

Mycie zębów to z pozoru prosta czynność. Nakładamy pastę, wkładamy szczoteczkę do ust, wyjmujemy, płuczemy. Proste? Niekoniecznie. Okazuje się, że część z tych rzeczy szkodzi naszym zębom zamiast pomóc.

Mycie zębów - nieświadome błędy

Nie patrzymy w lustro. Mycie zębów to zazwyczaj ostatnia rzecz, jaką robimy przed snem. To również jedna z ostatnich aktywności, jakie podejmujemy rano, przed wyjściem do pracy. Często traktujemy ją po macoszemu. Myjemy zęby pod prysznicem, siedząc na toalecie, robiąc kanapki w kuchni lub sprawdzając maile. To wielki błąd. Dentyści radzą, by myć zęby przed lustrem. Można wtedy na bieżąco sprawdzić, które ich partie są już oczyszczone. Biegając ze szczoteczką po mieszkaniu łatwo przeoczyć rzeczy, które powinny nas zaniepokoić - ubytki, krwawienia, itp.

Źle ustawiamy szczoteczkę. Nie wszyscy wiedzą, że należy ją ustawiać nie pod kątem prostym 90 stopni, ale pod kątem 45 stopni. Włosie powinno dotykać miejsca, w którym ząb styka się z dziąsłem. Dzięki temu nie tylko nie uszkodzimy sobie dziąseł, ale także usuniemy cienką warstwę płytki bakteryjnej. W przypadku szczoteczek tradycyjnych powinno się wykonywać koliste ruchy, masując każdy ząb z osobna. Czynność tę trzeba powtórzyć dla zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony zębów.

Wypluwamy pastę. To jeden z najmniej oczywistych błędów. Kto nie śmiał się z aktorów w amerykańskich filmach, którzy zawsze dziwnym trafem zjadali swoją pastę do zębów? Okazuje się, że mieli rację. Nie należy płukać zębów po umyciu, bo pozbywamy się wapnia i fluoru, który ma za zadanie odżywić zęby. Dentyści radzą, by nie płukać ust wodą, a pod koniec szczotkowania dokładnie wypluć pastę. Przez około pół godziny po takim zabiegu nie zaleca się jedzenia i picia, żeby substancje aktywne zawarte w paście mogły zadziałać.

Zobacz także: Naukowcy już wiedzą, ile razy w tygodniu należy brać prysznic. Ta liczba może Was zaskoczyć

Autor: Magdalena Barszczak