Zamknij

Narzekasz na nadmiernie wypadające włosy? Oto przyczyny tego problemu!

22.01.2020
Aktualizacja: 27.01.2020 14:20
wypadające włosy
fot. Shutterstock

Nadmierne wypadanie włosów, czyli łysienie, to problem, który dotyka przede wszystkim dorosłych mężczyzn. Może on mieć wiele przyczyn. Łysienie można podzielić na 2 główne grupy ze względu na to, czy mamy do czynienia z miejscowym czy z ogólnym wypadaniem włosów. Poznajcie szczegóły.

Nadmierne wypadanie włosów to proces polegający na zaniku owłosienia. Z tą przypadłością zmagają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Może ona prowadzić do całkowitego wyłysienia.

Zastanawiasz się, jakie są tego przyczyny oraz w jaki sposób poznać, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów? Okazuje się, że źródeł tego problemu może być wiele. Zaliczamy do nich dolegliwości chorobowe, niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy, a także przyjmowanie konkretnych leków. Badając przyczyny nadmiernego wypadania włosów, warto wziąć też pod uwagę uwarunkowania genetyczne.

Nadmierne wypadanie włosów - przyczyny

Nadmierne wypadanie włosów może być wynikiem następujących problemów:

  • intensywne czesanie włosów i inne bodźce mechaniczne,
  • bodźce toksyczne (np. zatrucie metalami ciężkimi),
  • czynniki genetyczne,
  • przyjmowanie preparatów cytostatycznych i immunopresyjnych, antykoncepcyjnych,
  • choroby ogólnoustrojowe (np. nadczynność i niedoczynność tarczycy czy choroby skóry, takich jak grzybica skóry głowy).

Zobacz także: O takich włosach marzą wszystkie dziewczyny! To najpopularniejszy trend tego sezonu

Nadmiernym wypadaniem włosów - objawy i leczenie

Nadmiernym wypadaniem włosów zajmuje się trycholog. Podczas wizyty ma on obowiązek zrobić dokładny wywiad lekarski z pacjentem oraz przeprowadzić wnikliwe badania w celu ustalenia przyczyny tego problemu. Podczas rozmowy lekarz ustala też, czy nadmierne wypadanie włosów trwa od dłuższego czasu, czy pojawiło się nagle.

Wyróżniamy łysienie plackowate i łysienie rozlane. To pierwsze występuje w konkretnych miejscach na głowie, a drugie zajmuje całą powierzchnię skóry głowy.

Zobacz także: Promocja w Rossmannie. Te kultowe kremy kupisz za mniej niż 20 zł!

Leczenie objawów nadmiernego wypadania włosów polega na stymulacji porostu nowych włosów. W tym celu niezbędne będzie stosowanie specjalnych preparatów w formie tabletek o raz w formie płynnej. Aby zobaczyć pierwsze efekty, należy regularnie wcierać je w skórę głowy. Preparaty na łysienie powinny zawierać takie składniki jak keratyna,aminokwasy, kolagen, witaminy i minerały.

W przypadku nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn zaleca się stosowanie finasterydu w formie tabletek. Odpowiada on za zahamowanie męskiego hormonu DHT (dihydrotestosteronu).

Poza stosowaniem tych preparatów zaleca się też masowanie skóry głowy i mezoterapię mikroigłową.

Odpowiedz na kilka prostych pytań i przekonaj się, którą ikoną mody jesteś.

Marilyn Monroe
Rozwiąż quiz

Sprawdź, którą ikoną mody jesteś

Marilyn Monroe

Który z tych kolorów włosów podoba ci się najbardziej?