Zamknij

Z tym problemem zmaga się 40% osób. Czym jest "skóra kurczaka" i jak ją zwalczyć?

31.08.2021 14:36
Masz krostki na skórze? To może być rogowacenie okołomieszkowe
fot. Shutterstock

"Skóra kurczaka" to potoczna nazwa choroby, jaką jest rogowacenie okołomieszkowe. Wygląda nieestetycznie, ale z powodzeniem można ją leczyć.

Z tą przypadłością zmaga się wielu z nas, choć zupełnie nie zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to tak naprawdę choroba skóry. Na rogowacenie okołomieszkowe, nazywane często "skórą kurczaka", cierpi aż 40% osób na całym świecie. Nie jest to co prawda bolesna przypadłość, ale nieestetycznie wygląda, co bywa uciążliwe przede wszystkim dla kobiet. I choć nie da się jej całkowicie zwalczyć, można nieco złagodzić jej skutki - oczywiście poprzez odpowiednią pielęgnację. Zobaczcie, czym konkretnie jest rogowacenie okołomieszkowe i jak sobie z nim radzić.

Zobacz także:  Peeling kawowy można przygotować samemu. Jest zbawienny w walce z martwym naskórkiem i cellulitem

Rogowacenie okołomieszkowe - co to takiego?

Rogowacenie okołomieszkowe to przypadłość skórna, która często mylona jest z gęsią skórką. W przeciwieństwie do niej jednak nie zanika. 

"Skóra kurczaka" to drobne krosteczki, które mogą pojawić się na rękach lub udach. Towarzyszyć im może zaczerwienienie. Zazwyczaj tego typu zmiany znajdują się z tyłu rąk i nóg, w związku z czym łatwo je przeoczyć. Gdy jednak odsłonimy miejsca, w których występują, będą naprawdę widoczne. 

Te krostki powstają w ujściu mieszków włosowych ze względu na nadmiar keratyny w organizmie. Jest to efekt nieprawidłowego wchłaniania się witaminy A w skórę. To właśnie ona natomiast zapobiega odpowiedniemu nawilżeniu ciała i powstawaniu zmian trądzikowych. 

Jeżeli mamy za mało witaminy A, która prowadzi do wzrostu keratyny, wówczas może dojść do rogowacenia na skórze. Te zaschnięte grudki przypominają nieco zaskórniki. Można jednak łatwo sobie z nimi poradzić, choć ich całkowite wyleczenie nie jest możliwe. 

Zobacz także:  Rewelacyjny domowy sposób na zmarszczki. Ten tonik zrobisz z piwa i cytryny

Jak leczyć krostki na skórze?

Często zdarza się tak, że pozbywamy się tej przypadłości wraz z wiekiem. Może ona jednak całkiem nie zniknąć. Poza tym bywa naprawdę uciążliwa, gdy chcemy ładnie wyglądać, a niestety mamy na rękach nieestetyczne krostki.

Podstawą w walce z rogowaceniem okołomieszkowym jest peeling. Warto pod prysznicem pocierać miejsca z krostkami szorstką stroną gąbki do kąpieli lub przygotować sobie dowolny peeling mechaniczny. Następnie wystarczy posmarować ramiona czy uda balsamem lub kremem z mocznikiem. Dobrze sprawdzą się także dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej. 

Zobacz także:  Przez tydzień piła szoty z kurkumy. Jak to wpłynęło na jej ciało i wygląd?

Źródło: glamourmagazine.co.uk/poradnikzdrowie.pl