Zamknij

Jak objawia się łysienie telogenowe? Zobacz, jak sobie z nim poradzić!

23.01.2020 09:43
Kobieta z problemem dotyczącym włosów
fot. Shutterstock

Łysienie telogenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jak wygląda łysienie telogenowe, co jest jego przyczyną i jak sobie z nim poradzić?

Łysienie telogenowe występuje zarówno u kobiet, jak u mężczyzn. Następuje ono wtedy, kiedy zaburzone zostają fazy życia włosa. Objawia się to tym, że masowo zaczynają wypadać nam włosy żywe, a pozostają te martwe - w fazie telogenu, czyli spoczynku włosa.Ta faza znacznie się wydłuża.

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego i jak można je leczyć?

Łysienie telogenowe - przyczyny

Łysienie telogenowe może mieć kilka przyczyn. Najpopularniejsze z nich to:

 • przewlekła farmokoterapia
 • ciężkie stany zapalne
 • zaburzenia hormonalne

Wszystkie te czynniki sprawiają, że zaburzone zostają fazy życia włosa, a wypadanie włosów staje się bardziej intensywne. Jednak, aby zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z naszymi włosami, trzeba poznać budowę włosa i fazy jego życia.

Budowa i fazy życia włosa

Łysienie telogenowe związane jest z zaburzeniem cyklu życia włosa. Występują 4 fazy cyklu życia włosa:

 • anagen - jest to faza aktywna, która trwa ok. 5 lat. Wówczas włos wzrasta.
 • katagen - jest to faza przechodnia - między fazą aktywną a spoczynkową. Trwa ona krótko, bo ok. 2 tygodni. Wówczas wzrost włosa zostaje zahamowany, ale włos wówczas nabiera kształtu.
 • telogen - faza spoczynkowa. Właśnie wtedy włos wypada. Taka faza trwa ok. 3 miesięcy.

Włos na głowie żyje od 2 do 6 lat. U zdrowych osób na głowie powinno znajdować się aż 90 proc. w fazie anagenowej, czyli w fazie wzrostu. Reszta powinna wtedy znajdować się w fazie telogenowej. Jeżeli zaburzone zostaną te proporcje, mamy do czynienia z łysieniem telogenowym. Właśnie wtedy włosów w stanie spoczynku jest więcej niż w fazie wzrostowej.

Łysienie telogenowe - jak wygląda

Łysienie telogenowe objawia się tym, że od 40 do nawet 80 proc. naszych włosów znajduje się w fazie spoczynku. Oznacza to, że nowych lub rosnących włosów jest naprawdę niewiele, a my zauważamy wyraźnie, że włosy wypadają nam garściami. Co ciekawe, łysienie telogenowe może obejmować włosy nie tylko na głowie, ale też na skórze całego ciała.

Ten rodzaj łysienia występuje u osób, których gospodarka hormonalna organizmu jest zaburzona, a ich stan zdrowia się pogarsza. Jakie są najczęstsze powody występowania łysienia telogenowego? Weźmy pod uwagę uwarunkowania genetyczne, ale też czynniki środowiskowe. Następnie dodajmy do nich:

 • stres
 • wszelkiego rodzaju urazy
 • niedobory witamin, minerałów
 • długa lekoterapia
 • operacja, poród
 • przewlekła infekcja

Jeżeli wystąpiła u was jedna z powyższych sytuacji i zauważacie u siebie nadmierne wypadanie włosów, odnaleźliście prawdopodobnego winowajcę. Na szczęście z łysieniem telogenowym można sobie poradzić. Wystarczy zadbać o wyrównanie gospodarki hormonalnej organizmu, odżywienie go, ale też o odpoczynek i odpowiednią pielęgnację zdrowia psychicznego.

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!