Zamknij

Tak z wiekiem zmienia się skóra. Po których urodzinach pojawiają się zmarszczki w określonych miejscach?

Anna Respondek
13.12.2017
Aktualizacja: 20.11.2019 13:13
Kobiety
fot. Pexels

Co zrobić, aby spowolnić ten proces?

Z wiekiem zmienia się nie tylko charakter, ale przede wszystkim nasz wygląd. Pierwsze oznaki "starzenia" widoczne są w głównej mierze na skórze twarzy. Zmarszczki, przebarwienia czy utarta elastyczności. Kiedy można zaobserwować pierwsze symptomy i czy da się im zapobiec? 

20-30 lat

W wieku dwudziestu lat poziom estrogenów w organizmie osiąga najwyższy poziom. Dzięki temu skóra jest gładka, napięta i świetlista. Niestety pierwsze oznaki starzenie możemy zaobserwować mając już 25 lat. 

Warto od samego początku wprowadzić odpowiednią kurację dla skóry i nie myśleć, że "czeka nas wieczna młodość". Bez względu na wiek należy dbać o nawilżenie cery i stosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze demakijaż i oczyszczenie. Warto również zainwestować w kremy z filtrem i odpowiednie produkty do mycia twarzy. Jest to także właściwy moment na stosowanie maseczek z gliny lub peelingów enzymatycznych. 

pexels-photo-61100
fot. Pexels

30-40 lat

W tym czasie spada poziom estrogenu, przez co skóra staje się mniej świeża i traci powoli jędrność. Na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki, szczególnie na czole i w okolicach oczu. Można dostrzec także "kurze łapki".

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, należy zacząć sięgać po odpowiednie kosmetyki, które wspomogą odbudowę włókien kolagenowych i znacznie nawilżą cerę. Na noc warto zainwestować w kremy przeciwzmarszczkowe, które będą w swoim składzie zawierały kwas hialuronowy oraz retinol. Wiele kobiet w tym wieku nadal zmaga się z problemami trądzikowymi, dlatego nie należy zapominać o oczyszczaniu i filtrach UV. 

pexels-photo-301284
fot. Pexels

40-50 lat

W tym wieku, jeśli chce się wyglądać piękniej i młodziej, nie można zapominać o regularnym pielęgnowaniu cery, która staje się coraz bardziej wymagająca. Pojawia się więcej zmarszczek, zmienia się owal twarzy, a skóra traci swoją elastyczność. 

Ważne jest stosowanie nie tylko dobrej jakości preparatów, ale także dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. W kremach powinny przeważać składniki takie jak retinol, kwas hialuronowy czy kolagen. Dodatkowo niezwykle ważny jest krem pod oczy, ponieważ skóra w tych rejonach staje się mocno przesuszona. 

pexels-photo-601317
fot. Pexels