Zamknij

Jak dbać o szczoteczkę do zębów? Większość z nas robi to w niewłaściwy sposób

16.07.2021 13:53
szczteczka do zębów
fot. Shutterstock

W kwestii pielęgnacji szczoteczek do zębów większość z nas ogranicza się do płukania ich ciepłą wodą. To jednak nie wystarczy, aby utrzymać swoje akcesoria w odpowiednim stanie. Sprawdź, w jaki sposób powinno się o nie dbać.

Mimo że każda z nas codziennie myje zęby, to jednak większość z nas nie wie, jak powinno się pielęgnować szczoteczkę do zębów. Najwyższy czas zmienić przyzwyczajenia i wziąć do serca kilka podstawowych zasad. Dzięki nim zadbasz nie tylko o sprzęt, ale też o zdrowie swojej jamy ustnej.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Trudno wyobrazić sobie poranną i wieczorną toaletę bez użycia pasty i szczoteczki do zębów. Ale czy wiesz, jak wygląda właściwa pielęgnacja tego akcesorium? Oto główne zasady, o których powinnaś pamiętać każdego dnia.

1. Pamiętaj o wyparzaniu szczoteczki

Z czasem na szczoteczce do zębów zaczynają gromadzić się bakterie i inne drobnoustroje. Aby je usunąć, należy co 2-3 tygodnie wyparzyć górną końcówkę akcesorium. Wystarczy moczyć ją we wrzątku przez około 10 sekund i pozostawić do wyschnięcia.

2. Odkładaj szczoteczkę w odpowiedni sposób

Po każdym myciu zębów przez co najmniej kilka sekund płucz szczoteczkę, używając do tego gorącej wody. Następnie ustaw akcesorium pionowo, np. w kubku. Dzięki temu wszelkie pozostałości ściekną z włosia i szczoteczka szybko wyschnie. Pamiętaj też o tym, aby odizolować od siebie akcesoria domowników.

3. Regularnie wymieniaj swoją szczoteczkę

Szczoteczka do zębów ma częsty kontakt z wilgocią, przez co po pewnym czasie traci świeżość. W związku z tym powinno się ją regularnie wymieniać na nową. Najlepiej robić to co 3 miesiące. Po upływie tego czasu włosie zaczyna się odkształcać. Z tego powodu jego skuteczność podczas czyszczenia szkliwa staje się bardzo niska.

Zobacz także: Dzięki temu olejkowi Kasia Cichopek zregenerowała przesuszone włosy. Kupisz go za 16,99 zł

Pielęgnacja szczoteczki do zębów

Istnieje jeszcze jeden sposób na pozbycie się drobnoustrojów ze szczoteczki do zębów. W tym celu wypróbuj trik z octem, wodą i sodą oczyszczoną. Aby go wykonać, należy wymieszać ze sobą wszystkie produkty i przez około pół godziny moczyć w roztworze górną końcówkę akcesorium. Po upływie tego czasu usuń ze szczoteczki pozostałości mikstury za pomocą ciepłej wody.