Zamknij

Jak dbać o ciało i środowisko? Dzięki tym krokom pielęgnacja będzie przyjazna naturze

27.04.2022 12:23

Pielęgnacja często nie idzie w parze z ekologią. Co zrobić, żeby cieszyć się pięknym ciałem, a jednocześnie dbać o środowisko? Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Jak dbać o ciało i środowisko? Pielęgnacja zero waste w kilku krokach
fot. Shutterstock

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dba o to, żeby żyć ekologicznie. Zwracamy uwagę na to, skąd pochodzą produkty, które lądują na naszym talerzu, a także na skład ubrań wiszących w naszych szafach. Troską o środowisko warto wykazać się również podczas pielęgnacji. Statystyki pokazują, że coraz chętniej sięgamy po kosmetyki wegańskie oraz te, które posiadają ekologiczne opakowania. Na co jeszcze zwracać uwagę, żeby połączyć dbanie o ciało z dbaniem o środowisko?

Zobacz także: Jak dbać o ekologię w kuchni? Dzięki tym 5 trikom zatroszczysz się o środowisko

Jak dbać o ciało i środowisko?

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Troską o środowisko kierujemy się już nawet przy wyborze kosmetyków. Okazuje się jednak, że możemy zrobić jeszcze więcej.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór kosmetyków, które nie są testowane na zwierzętach. Zwracamy też uwagę na opakowania produktów i chętniej wybieramy te nadające się do recyklingu. 

Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych rzeczy. Istotne jest tu np. zmniejszenie ilości śladu węglowego, który może zostać wytworzony przy transporcie naszych produktów. Dlatego należy jak najczęściej sięgać po specyfiki, które powstają w lokalnych warunkach. W ten sposób tworzone są np. kosmetyki marki VeGaya, która dostępna jest wyłącznie w sieci sklepów Kontigo. 

Istotne było dla nas, aby składniki użyte w recepturach były składnikami typowymi dla naszej strefy geograficznej tak, aby wykluczyć konieczność odległego transportu, który przyczynia się do zwiększania śladu węglowego. Stąd też w naszych produktach znalazły się składniki pochodzące z maku polnego, pomidora, ogórka czy róży. Niezwykle istotne było to, aby pochodziły one ze zrównoważonych upraw – zapewniały nie tylko odpowiednią jakość, ale i których pozyskanie nie wpłynęło negatywnie na środowisko - komentują Agnieszka Śliwa i Małgorzata Krzemińska, twórczynie marki VeGaya.

Wszystkie te rzeczy to tylko kropla w morzu możliwości, które mogą sprawić, że nasza pielęgnacja będzie bardziej ekologiczna. Co jeszcze warto zrobić? 

Zobacz także: Przez 1,5 tygodnia piła sok z aloesu. To znacznie wpłynęło na jej skórę

Pielęgnacja zero waste w kilku krokach

Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które możesz zrobić, żeby twoja pielęgnacja była bardziej ekologiczna.

  1. Wybieraj kosmetyki, które nie są testowane na zwierzętach i pochodzą z ekologicznych upraw. 
  2. Sięgaj po produkty w ekologicznych opakowaniach. 
  3. Wybieraj kosmetyki lokalne, o niskim śladzie węglowym. 
  4. Postaw na minimalizm - wybieraj uniwersalne produkty i stawiaj tylko na te kosmetyki, które faktycznie są ci potrzebne. 
  5. Wykonuj kosmetyki domowej roboty, przy użyciu naturalnych produktów. 
  6. Opakowania po kosmetykach wykorzystaj później np. jako świecznik lub pojemnik do przechowywania czegoś innego. 

Zobacz także: Ekologia a wesele. Czy można urządzić ekologiczny ślub? Podpowiadamy, jak go zorganizować

loader
Kosmetyki, które znajdziesz w kuchni. TOP 15 naturalnych produktów do pielęgnacji
15 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Źródło: materiały prasowe/ecospa.pl