Zamknij

Hiszpania chce wprowadzić urlop menstruacyjny. Zrobi to jako pierwszy kraj w Europie

17.05.2022 08:56
Hiszpania wprowadza urlop menstruacyjny jako pierwszy kraj w Europie
fot. Shutterstock

17 maja ma się odbyć posiedzenie hiszpańskiej rady ministrów. Politycy będą debatować nad ustawą dotyczącą urlopów menstruacyjnych w tym kraju.

Każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bolesny może być okres. Oczywiście są takie panie, które nie mają aż takich objawów podczas miesiączki. Niektóre z nas jednak zupełnie nie są w stanie funkcjonować w czasie menstruacji. Bóle brzucha, mdłości, bóle głowy, a niekiedy nawet łamanie w kościach - wszystkie te symptomy mogą utrudniać codzienną pracę. Właśnie dlatego Hiszpanie zamierzają wyjść kobietom naprzeciw i będą głosować za ustawą wprowadzającą możliwość wzięcia urlopu menstruacyjnego w tym kraju. 

Zobacz także: Od okresu można dostać nawet objawów grypy. Nietypowe skutki uboczne menstruacji 

Hiszpania wprowadza urlop menstruacyjny jako pierwszy kraj w Europie

Choć miesiączka jest zjawiskiem naturalnym, wciąż pozostaje tematem tabu w wielu środowiskach. W Europie do tej pory kobiety nie miały możliwości wzięcia urlopu menstruacyjnego. Teraz jednak ma się to zmienić.

Hiszpania jako pierwszy kraj w Europie zamierza wprowadzić urlop menstruacyjny dla swoich obywatelek. Oznacza to, że każda kobieta odczuwająca silne boleści związane z okresem będzie mogła udać się do lekarza, który następnie będzie miał prawo wystawienia jej L4 na 3 dni - w skrajnych przypadkach zwolnienie może trwać nawet 5 dni. 

Mówimy nie o lekkim dyskomforcie, ale o poważnych objawach takich jak biegunka, gorączka i silne bóle głowy - portal noizz.pl cytuje słowa hiszpańskiej sekretarz stanu ds. równości, Angeli Rodriguez, która wypowiedziała się na temat ustawy w rozmowie z gazetą "El Periódico". 

Tym samym Hiszpania będzie pierwszym krajem w Europie, który wprowadzi takie rozporządzenie. Wcześniej planowały zrobić to Włochy w 2017 roku, jednak ustawa ostatecznie nie przeszła. Jak podaje vogue.pl, na świecie tego typu rozwiązania są już w Japonii oraz Korei Południowej, Zambii i Indonezji. 

Naprzeciw kobietom wychodzą także poszczególne marki, które wprowadzają urlopy menstruacyjne w ramach swoich wewnętrznych ustaleń. Noizz.pl donosi, że wśród tego typu firm znalazły się już Nike oraz polska marka odzieżowa PLNY LALA. 

Zobacz także: W chłodnych miesiącach twój okres może być bardziej bolesny. Wszystko przez jedną rzecz

Hiszpania będzie walczyć z ubóstwem menstruacyjnym

Ustawa, nad którą hiszpańska rada ministrów będzie pochylać się 17 maja, dotyczy nie tylko urlopu menstruacyjnego. Zawarte zostały w niej również zapisy związane z ubóstwem menstruacyjnym. Tym samym Hiszpania zamierza podjąć kroki, które mają je zwalczyć. 

W poszczególnych punktach ustawy znalazły się informacje dotyczące zapewnienia środków higienicznych jak podpaski oraz tampony kobietom, które nie mogą sobie na nie pozwolić. Oprócz tego takie produkty mają być zwolnione z podatku VAT, co dodatkowo ma obniżyć ich cenę. Za darmo otrzymają je także uczennice - podpaski i tampony mają się bowiem znaleźć w szkolnych toaletach. 

Mamy nadzieję, że ta ustawa już wkrótce wejdzie w życie, a inne kraje europejskie wezmą przykład z Hiszpanii. 

Zobacz także: Czy można farbować włosy podczas miesiączki? Najwyższy czas rozwiać wasze wątpliwości 

Te gwiazdy mają siwe włosy. Takie fryzury dodają im uroku [ZDJĘCIA]
10 Zobacz galerię
fot. Rex Features/East News

Źródło: vogue.pl/noizz.pl