Zamknij

Jak golić miejsca intymne, aby ich nie podrażniać? Wystarczy kilka prostych zasad

Paulina Ermel
09.04.2018
Aktualizacja: 20.11.2019 13:12

Jeżeli będziemy się do nich stosować, unikniemy dyskomfortu.

Okolice bikini
fot. Shutterstock

Golenie miejsc intymnych to problematyczna sprawa. Przede wszystkim dlatego, że odpowiedź na pytanie, jak golić te miejsca wcale nie jest łatwa. Podstawowa metoda z użyciem maszynki do golenia podrażnia skórę i sprawia, że jest zaczerwieniona. Wystarczy jednak kilka prostych zasad, które mogą złagodzić skutki uboczne.

Zobacz także: Retinol to tajemnicza witamina młodości przywracająca skórze blask

Jak golić miejsca intymne?

Przed samym goleniem miejsc intymnych należy zmoczyć skórę, aby zmiękczyć włoski. Następnie nakładamy na konkretne miejsce krem lub żel do golenia – łagodzi podrażnienia i sprawia, że włoski wolniej odrastają. Włosy golimy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Po goleniu spłukujemy resztkę kremu letnią wodą i żelem do higieny intymnej. Następnie nawilżamy ją wybranym przez siebie kosmetykiem. Powinien on zawierać takie składniki jak aloes czy zioła, które koją nadwyrężoną skórę.

Golenie miejsc intymnych – jak uniknąć podrażnień

Trzeba zacząć od wyboru dobrej maszynki do golenia. Im więcej ma ostrzy, tym lepiej. Maszynka, która ma trzy ostrza, szybciej usunie włoski niż ta, która ma jedno ostrze. A to oznacza, że wystarczy mniejsza liczba ruchów na golenie, aby skóra pozostała gładka. Im mniej ruchów, tym mniej podrażnień.

Maszynki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny być używane tylko raz. Każde kolejne użycie tępi ostrza, a to z kolei powoduje, że musimy taką maszynkę mocniej przyciskać do skóry. I ją podrażniamy.

Należy pamiętać też o tym, że golenie miejsc intymnych powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu maszynki, którą do tego przeznaczymy. Nie wolno golić okolic bikini, nóg i pach jedną maszynką, bo w ten sposób roznosimy po ciele różne bakterie.

Golenie miejsc intymnych maszynką ma jedną dużą wadę – włoski mogą wrastać pod skórę. Powoduje to zaczerwienie wokół tego miejsca. Taki włosek trzeba wyjąć pęsetą.

Zamiast golenia miejsc intymnych

Okolice bikini są bardzo delikatne, a z kolei golenie maszynką wymaga dużej częstotliwości – włosy odrastają szybko i są grube. Warto zatem rozważyć inne rozwiązania usuwania włosów z tych fragmentów skóry.

Można wypróbować depilację bikini woskiem w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Nie jest to zbyt przyjemna metoda, ale jej efekty są trwalsze niż golenie miejsc intymnych maszynką.

Coraz popularniejsza się depilacja miejsc intymnych pastą cukrową. Jest to całkowicie naturalna mikstura polecana szczególnie osobom ze skłonnością do alergii.

Można wypróbować liczne kremy do depilacji, które kosztują kilkanaście złotych. Mogą jednak podrażnić skórę ze względu na intensywne składniki aktywne.

Ostatnią z metod usuwania włosów z okolic bikini jest depilacja laserem. Jest ona droga i potrzeba kilku powtórzeń zabiegu, aby dawała efekty. Ale jednocześnie jest najskuteczniejsza.

Golenie miejsc intymnych – golić czy nie golić

Już w starożytnym Egipcie kobiety pozbywały się włosów z całego ciała. Zatem golenie miejsc intymnych dzisiaj nie jest niczym nowym. Pod koniec lat 80. XX wieku w USA popularna stała się depilacja brazylijska, która usuwa włoski z okolic bikini całkowicie albo z pozostawieniem cieniutkiego paseczka na wzgórku łonowym.

Od lat trwa debata, czy golenie miejsc intymnych jest zdrowe czy nie. Każda z opcji ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni twierdzą, że całkowite golenie bikini pozbawia kobietę naturalnej bariery przez zarazkami i tym samym sprzyja rozwojowi infekcji. Inni z kolei twierdzą, że owłosienie miejsc intymnych utrudnia zachowanie czystości. Mimo tego, coraz więcej kobiet (ale i mężczyzn) decyduje się na golenie miejsc intymnych.

 

Autor: Paulina Ermel