Zamknij

Jakie zastosowanie w pielęgnacji ma gliceryna? Zobacz, kto powinien jej używać

17.01.2019 09:38
Mydło z gliceryną
fot. Shutterstock

Gliceryna to cenny składnik wielu kosmetyków. Przede wszystkim dobrze wpływa na ich konsystencję, ale też ma szereg pozytywnych właściwości dla skóry, włosów i paznokci. Jak stosować glicerynę? Jak działa gliceryna kosmetyczna? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Gliceryna powstaje jako produkt uboczny podczas wytwarzania mydła. To tak naprawdę alkohol trójwodorotlenowy, który jest bezbarwny, nie ma zapachu, ale posiada lekko słodki smak. Gliceryna może być naturalna - wytwarzana jest wówczas poprzez zmydlenie tłuszczu roślinnego - ale może być też syntetyczna -wówczas uzyskiwana jest z propylenu.

Gliceryna stosowana jest w farmakologii - stosowana jest jako środek przeczyszczający, ale też w może występować w kroplach do oczu. Jest także jednym z podstawowych składników wielu kosmetyków. Wszystko dzięki jej działaniu nawilżającemu i natłuszczającemu. Jakie właściwości jeszcze ma gliceryna i dlaczego tak popularna stała się gliceryna kosmetyczna?

Gliceryna - właściwości

Gliceryna ma szereg cennych właściwości poza tymi leczniczymi. Najważniejsze z nich to:

  • działa łagodząco - łagodzi podrażnienia skóry
  • zapobiega rogowaceniu skóry i pękaniu naskórka
  • nawilża skórę
  • dobrze wpływa na konsystencję kosmetyków
  • ułatwia transport składników odżywczych do głębszych warstw skóry

Gliceryna jest bardzo popularnym składnikiem stosowanym w kosmetyce. Występuje w wielu kosmetykach. Jak stosować glicerynę kosmetyczną?

Gliceryna kosmetyczna - zastosowanie

Gliceryna kosmetyczna stosowana jest jako składnik wielu kosmetyków. Wszystko przez jej właściwości wiążące wodę - dzięki niemu zapobiega ona uciekaniu wody z głębszych warstw skóry i odpowiada na za nawilżenie naskórka. Dlatego też znajduje się w wielu kremach i balsamach nawilżających. Gliceryna sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna. Gliceryna kosmetyczna dodawana jest również do kremów ochronnych na zimę.

Gliceryna może być też stosowana jako składnik kremów do stóp. Zapobiega rogowaceniu naskórka i pękaniu pięt. W dodatku łagodzi powstałe już podrażnienia.

Zobacz także: Te trendy pielęgnacyjne podbiją nasze serca w 2019 roku!

Kolejnym zastosowaniem gliceryny jest używanie jej jako składnika kremów do cery dojrzałej. Produkt ten ma bowiem działanie ujędrniające skórę i wygładza zmarszczki. Dlatego też po takie kremy chętnie sięgają osoby zmagające się z takim problemem.

Glicerynę można stosować również na włosy. Wzmacnia włosy, regeneruje zniszczone włosy - w szczególności rozdwojone końcówki - a w dodatku zapobiega wypadaniu włosów. Dlatego w drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków do włosów właśnie z gliceryną w składzie.

Najczęściej w popularnych kosmetykach znajdziemy glicerynę syntetyczną, ale jej stosowanie nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Gdzie nabyć glicerynę?

Gliceryna - gdzie kupić

Czystą glicerynę można kupić w aptece. Kosztuje ona ok. 3 zł za 50 gram. Tego typu specyfik można dodać do maseczki na włosy albo zastosować jako... bazę pod cienie do powiek. Jeżeli chcemy przy pomocy gliceryny kosmetycznej wzmocnić i odżywić włosy, wystarczy do maseczki do włosów lub odżywki dodać kilka kropel gliceryny.

Glicerynę kosmetyczną może stosować każdy - alergia na ten składnik występuje bardzo rzadko. Gliceryna ułatwia rozprowadzanie kosmetyków, ma działanie dogłębnie i długotrwale nawilżające, a w dodatku jest łatwo dostępna i niedroga. Warto ją wypróbować.

Zagłosuj

W jakiej kolejności nakładasz podukty do pielęgnacji włosów?

Liczba głosów:

Pielęgnacja cery nie należy do najłatwiejszych. I większość z nas popełnia błędy pielęgnacyjne. Jakie są najpopularniejsze? Zobaczcie.