Zamknij

Emolienty - czym są i jaki mają wpływ na naszą skórę?

Martyna Wojciechowska
27.06.2018 14:48

Emolienty są składnikiem większości kremów i innych produktów pielęgnacyjnych do twarzy i ciała. Ich zadaniem jest nawilżanie i natłuszczanie skóry. Emolienty dzięki swoim właściwościom pozwolą ci uporać się z niektórymi chorobami i problemami skórnymi, takimi jak świąd, stany zapalne, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca.

Tawarz
fot. Shutterstock

Emolienty to ważny składnik kremów nawilżających. Pomagają dostarczyć i zatrzymać w skórze cenne składniki odżywcze i wodę. Powinny je stosować szczególnie osoby, które mają uszkodzoną barierę naskórkową. Emolienty doskonale sprawdzają się w pielęgnacji suchej skóry.

Emolienty mogą też być używane w przypadku cery alergicznej i atopowej.

Zobacz też: Jak dobrać odpowiedni kolor szminki? - to proste

Emolienty - właściwości

Emolienty wytwarzane są z oleju z konopi, który zawiera m. in. nienasycone kwasy omega 6 i 3, mające zbawienny wpływ na nasz zdrowie. Ponadto emolienty zawierają substancje hydrofoliowe obecne w wodnych emulsjach i żelach.

Emolienty pozwalają wytworzyć na skórze warstwę (płaszcz hydrolipidowy naskórka), która minimalizuje parowanie wody i umożliwia zatrzymywanie jej w komórkach. Emolienty występują w 3 formach:

  • o mlecznej konsystencji (tzw. lotion),
  • w postaci gęstej maści,
  • jako krem do twarzy.

Emolienty mogą pełnić różne funkcje w kosmetykach w zależności od tego, w jakiej postaci (konsystencji) występują.

Zawarte w mleczkach do ciała odpowiedzialne są za zatrzymywanie wody w skórze. Emolienty w maści odpowiadają za nadawanie skórze gładkości. Zaś emolienty występujące w kremach są najbardziej skuteczne. Zatrzymują wodę w komórkach, nawilżają skórę i ją wygładzają.

Emolienty - działanie lecznicze

Emolienty nie tylko pielęgnują, ale też mają działanie lecznicze. Sprawdzają się w leczeniu przeciwzapalnym i w przypadku atopowego zapalenia skóry. Jednak kiedy stosujemy leczenie kortykosteroidami, powinniśmy zrezygnować z emolientów. W innym wypadku możemy wywołać podrażnienia skóry.

Niestety po stosowaniu emolientów na skórę atopową zdarzają się efekty uboczne. Jako źródło nietolerancji najczęściej wymienia się wazelinę i lanolinę.

Emolienty - jak je stosować?

Emolienty czasami wchłaniają się lepiej, a czasem gorzej. Jeśli chcemy zapewnić sobie najlepsze wchłanianie, powinno się je nakładać na skórę najlepiej po kąpieli, kiedy jest ona jeszcze lekko wilgotna i miękka w dotyku. Wtedy emolienty najlepiej wnikają w warstwę skóry, zapewniając tym samym najlepsze efekty.

Popularne jest też używanie emolientów podczas kąpieli. Dają one świetne rezultaty pod warunkiem, że woda nie przekracza 37 stopni Celsjusza. Warto też zwrócić uwagę na długość kąpieli.

Składniki nawilżające skórę najlepiej wchłaniają się, kiedy kąpiel nie przekracza 15 minut.

Emolienty mogą być też stosowane w pielęgnacji skóry dzieci.

Zobacz te: Ten podkład ukryje nawet największe niedoskonałości - zapłacisz za niego mniej niż 30 złotych

Autor: Martyna Wojciechowska