Zamknij

Ta podpaska jest w 100% biodegradowalna. To pierwszy taki produkt na rynku

13.09.2021 10:49
Ekologiczne podpaski: pierwsza podpaska w 100% biodegradowalna
fot. Shutterstock

Ekologia i menstruacja nie idą w parze? Od teraz również środki higieniczne mogą być przyjazne środowisku. Wszystko dzięki temu produktowi. 

Menstruacja bywa uciążliwa. Wiele kobiet podczas okresu czuje się niekomfortowo, a niektórym towarzyszą potworne boleści. Stosujemy wówczas różne środki higieniczne, które niestety nie należą do ekologicznych. Mówi się, że klasyczne podpaski mogą rozkładać się nawet przez 500 lat. To kolejny minus menstruacji, zwłaszcza dla tych pań, którym na sercu leży ochrona środowiska. Okazuje się, że teraz pojawiło się światełko w tunelu - na rynek wyszła pierwsza w 100% biodegradowalna podpaska.

Zobacz także: Bóle menstruacyjne - można je zwalczyć domowymi sposobami

Ekologiczne podpaski: pierwsza podpaska w 100% biodegradowalna

Do tej pory higiena osobista kobiet nie szła w parze z ekologią. Teraz wszystko się odmieni. 

Jak podaje portal papilot.pl, na rynku pojawiła się pierwsza w 100% biodegradowalna podpaska. Stworzyła ją brytyjska marka Planera.  

Okazuje się, że ta podpaska rozkłada się w ciągu 30 dni. To przełomowy wynalazek, bowiem dotychczasowe produkty tego typu wykonane były w 90% z plastiku, co - jak można się domyślić - powodowało ogromne straty dla środowiska. Standardowe środki higieniczne mogą rozkładać się nawet 500 lat. 

Podpaska, która jest używana przez 8 godzin, nie powinna istnieć przez 500 lat. Wraz z zespołem 1,5 tys. osób poświęciliśmy ostatnie cztery lata na to, aby stworzyć 300 różnych wersji naszej podpaski. Uczyliśmy się na błędach i doszliśmy do imponującego przełomu. Wspólnie opracowaliśmy jedyną certyfikowaną podpaskę, którą można spuścić w toalecie, i która rozkłada się w ciągu paru dni, a nie stuleci - papilot.pl cytuje Aarona Koshy'ego, współzałożyciela marki Planera.

Odkrycie brytyjskiej firmy może być zaskakujące, zważywszy na to, że do tej pory na rynku menstruacyjnym nie było aż takiego przełomu. Jak zatem działają te biodegradowalne podpaski?

Zobacz także: Czy można farbować włosy podczas miesiączki? Najwyższy czas rozwiać wasze wątpliwości

Jak działa biodegradowalna podpaska?

Okazuje się, że produkt powstał z włókien roślinnych, pulpy drzewnej i superchłonnego polimeru. Do jego stworzenia wykorzystano istniejącą infrastrukturę kanalizacyjną. Dzięki temu rewelacyjnie chłonie krew menstruacyjną, a twórcy zapewniają, że śmiało mogą go stosować nawet kobiety, które cierpią na obfite okresy. 

Tego typu podpaski można wykorzystać, a następnie spuścić w toalecie, bowiem rozkładają się dokładnie tak samo jak papier toaletowy. Nie trzeba się jednak bać, że przemokną podczas użycia - zaczynają rozkładać się dopiero w dużej ilości wody, co można zaobserwować w instagramowym poście marki. 

Zobacz także: Jak przyśpieszyć okres? Poznaj sprawdzoną metodę

Źródło: papilot.pl