Zamknij

Domowy sposób na oparzenia słoneczne. Stosowały go nasze babcie

01.07.2021 15:20

Oparzenia słoneczne nie są przyjemne, ale często zdarzają się latem. Warto wówczas wypróbować sposób naszych babć na ich złagodzenie.

Domowy sposób na oparzenia słoneczne: okłady z maślanki lub kefiru
fot. Shutterstock

Lato sprzyja pięknej opaleniźnie, ale też niestety bolesnym oparzeniom słonecznym. Promienie bywają bowiem zdradliwe i niekiedy nie wystarczy odpowiedni filtr, żeby uchronić się przed piekącą i czerwoną skórą. Wówczas należy zastosować okłady, dzięki którym złagodzimy podrażnienia. Oczywiście w drogeriach i aptekach dostępne są różne pianki, maści i balsamy na oparzenia. Nic jednak nie działa tak rewelacyjnie jak sposób naszych babć. Okazuje się, że stosowały one okłady z... mlecznych przetworów.

Zobacz także: Babciny sposób na tonik do twarzy. Potrzebujesz tylko jednego produktu

Domowy sposób na oparzenia słoneczne: okłady z maślanki lub kefiru

Istnieją różne domowe sposoby na oparzenia słoneczne. Jednym z nich jest mleczna kąpiel, która może przynieść nam ukojenie. Warto jednak zastosować także okłady, z których korzystały nasze babcie.

Najlepszym domowym sposobem na oparzenia słoneczne są bowiem wszystkie mleczne przetwory, a dokładnie: zsiadłe mleko, maślanka, kefir oraz jogurt naturalny. Każdy z tych produktów pomaga ochłodzić skórę w miejscu poparzenia, a także przywraca jej naturalne pH. Dodatkowo są to składniki, które złagodzą bolesny obrzęk, bowiem nawilżają ciało i chronią je przed szkodliwym działaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. 

Jak zrobić takie okłady? Wystarczy dokładnie oczyścić skórę z kosmetyków do opalania, piasku i potu. Następnie na osuszone ciało nakładamy mleczne produkty. Warto wówczas położyć się płasko na kanapie i poczekać aż same się wchłoną. Na oparzenia najlepszy jest bowiem dostęp świeżego powietrza. Tego typu produkty natomiast mogą ściekać, więc musimy pozostać nieruchomo. 

Taki zabieg warto powtórzyć również na drugi dzień, gdy skóra nadal będzie zaczerwieniona. Pamiętajcie jednak, żeby wówczas chronić ją przed słońcem. Inaczej ponownie podrażnicie bolesne miejsca. 

Zobacz także: Chcesz wyrównać opaleniznę? Wypróbuj najlepsze domowe triki

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Domowe sposoby są najlepsze na oparzenia słoneczne. Wśród nich wymienić można także miód, aloes, a nawet ocet jabłkowy.

Jeżeli jednak wolicie gotowe specyfiki, najlepiej wybrać się po nie do apteki. Świetnie pod tym względem sprawdzi się pianka lub krem z d-pantenolem. 

Zobacz także: Trwała i bezpieczna opalenizna przez cały rok? Poznaj sposoby na skórę muśniętą słońcem

loader