Zamknij

Dlaczego krem jest biały? I dlaczego czasami ma inny kolor?

Dorota Iglikowska
07.06.2016
Aktualizacja: 20.01.2020 15:32
Krem
fot. East News

Barwa definiuje działanie kosmetyków. Ale nie zawsze zależy od składników użytych do ich przygotowania. 

Marketing sensoryczny, który oddziałuje na nasze zmysły, ma wpływać na decyzję zakupową. A pozytywne odczucia to wypadkowa zapachu i barwy. Za każdym z efektów kolorystycznych stoją związki chemiczne zastosowane w produktach. Oznacza to, że barwa czasem jest wynikiem połączenia składników danej receptury, a czasem trzeba na nią wpłynąć dodatkowym składnikiem, by wywołała odpowiedni skutek. 

Biały 

Jest to kolor podstawowy, w kosmetyce pielęgnacyjnej występujący najczęściej. Jeżeli produkt jest biały, może oznaczać, że nie został do niego dodany żaden pigment. Za jego barwę odpowiadają zazwyczaj składniki bazowe jak gliceryna, masło shea czy olej kokosowy. Jeżeli dodamy olejek roślinny o ciemniejszym zabarwieniu, odcień kosmetyku również może się zmienić. W przypadku gdy producent chce, by krem pozostał biały i wzbudzał poczucie czystej materii bez zbędnych składników (kojarzonej ze sterylnością), dodaje do niego biel tytanową, tlenek cynku bądź talk. Wszystkie te substancje wybielają produkt, mogą też wzbogacić kosmetyk o dodatkowe właściwości, jak działanie antybakteryjne, matujące czy naturalny filtr UV. 

Zielony 

Ta barwa w kosmetyce jest zarezerwowana przede wszystkim dla produktów EKO. W związku z tym producenci często celowo dodają do kosmetyków zielone barwniki - przez to jeszcze bardziej chcą podkreślić ich naturalny skład i dobroczynne działanie. Po tę barwę sięgają również koncerny chcące kojarzyć się z medycyną i leczniczym działaniem. Jeśli więc nasz kosmetyk ma zielonkawy odcień, to ma go często dzięki spirulinie - zielonej aldze, która niweluje podrażnienia i regeneruje skórę. Za zieleń kosmetyku pielęgnacyjnego może odpowiadać również cholorofil, czyli naturalny barwnik zawarty w składnikach roślinnych użytych do produkcji danego preparatu.

Niebieski 

Kolor niebieski użyty w kosmetyku ma komunikować świeżość i poczucie spokoju. Za tę barwę kremu może odpowiadać wiele naturalnych barwników. Są to na przykład antocyjany, składniki pochodzenia roślinnego, których barwa kształtuje się w zależności od pH (niebieski ma odcień zasadowy) i temperatury, w której produkt jest wytwarzany. Innym źródłem niebieskiej barwy jest olejek blue tansy, wytwarzany poprzez destylację tzw. rumianku niebieskiego, czyli wrotyczu marokańskiego. Składnik ten znajduje zastosowanie przede wszystkim w kosmetykach pielęgnacyjnych. Innym źródłem błękitu w kosmetykach, zarówno tych kolorowych jak i pielęgnacyjnych jest ultramaryna. To pigment naturalny, który można też otrzymać droga syntetyczną. Ta naturalna zawiera siarkę, od której stężenia zależny jest odcień niebieskiego w pigmencie 

Czarny 

Trudno połączyć go z przyjemnością, z którą kojarzy się pielęgnacja i urodowe rytuały. Mimo to czarne kosmetyki nie są trudnodostępne, może tylko rzadko widywane. Jednym z bardziej popularnych jest czarne mydło Savon Noir o lekkiej, galaretowatej konsystencji. Za jego kolor odpowiadają czarne oliwki. Inne czarne mydło, mniej znane i traktowane raczej jako ciekawostka kosmetyczna, produkowane jest w Polsce z rodzimych surowców. Mowa o czarnym mydle z węglem aktywnym, które funkcjonuje często jako pamiątka ze Śląska. Mimo to producenci zapewniają, że działa antybakteryjnie, zwalcza trądzik i rozjaśnia plamy pigmentacyjne. Swój kolor zawdzięcza właśnie węglowi aktywnemu.

Żółty 

Koloru żółtego zazwyczaj są owocowe żele pod prysznic, mydła czy kremy i maseczki pobudzające. Ale nie tylko. Żółty odcień mają również kosmetyki, których zadaniem jest poprawa kolorytu cery. Gdyby krem, który ma przyciemnić odcień skóry lub reszty ciała miał białą barwę, trudno byłoby uwierzyć w jego działanie. Dlatego kolor zazwyczaj konotuje działanie. Żółty odcień kosmetyki zawdzięczają m.in. kartaminie, czyli krokoszowi barwierskiemu, który przy okazji ma działanie lecznicze. Jednak najbardziej popularnymi składnikami koloryzującymi kosmetyk na żółto, posiadającymi przy okazji właściwości pielęgnacyjne, są karoteny. W zależności od stężenia, odcień kosmetyku będzie się wahał od żółtego przez pomarańczowy po czerwony. 

Czerwony 

W związku z tym, że czerwień jest synonimem kobiecości i dojrzałości, najczęściej ten odcień mają kosmetyki dla kobiet powyżej 50 roku życia. Przy okazji, intensywny kolor pobudza, więc być może ma motywować kobiety do działania. Nie chodzi tu tylko o szatę graficzną, ale również odcień produktu. Czerwone zabarwienie wynika z użycia szafranu, wspomnianej wcześniej kartaminy i karotenów. Dla uzyskania tej barwy kosmetyku sięga się również po betaninę, barwnik zawarty w buraku ćwikłowym.