Zamknij

Darmowe produkty higieniczne dla kobiet? Szkocja rozwiąże problemem ubóstwa mentruacyjnego

26.11.2020 13:11
podpaski
fot. Shutterstock

Na świecie są miliony kobiet, których nie stać na podstawowe środki higieny osobistej, takie jak tampony i podpaski. Szkocja jest pierwszym państwem, które postanowiło zaradzić temu problemowi.

Ubóstwo menstruacyjne to problem, z którym współczesny świat jeszcze sobie nie poradził. W związku z tym, że od kilku lat jest coraz bardziej nagłaśniany, niektóre państwa zaczynają szukać skutecznych rozwiązań. Wszystko wskazuje na to, że Szkocja będzie pierwszym krajem, w którym produkty higieniczne dla kobiet będą darmowe.

Szkocja wprowadza darmowe tampony i podpaski

Co miesiąc wiele menstruujących dziewczyn i kobiet czuje się odartych z godności z powodu braku środków na zakup podpasek i tamponów. Członkowie szkockiego parlamentu wpadli więc na pomysł, aby zapewnić wszystkim kobietom darmowy dostęp do podstawowych produktów higienicznych.

Co prawda nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, ale najprawdopodobniej parlament przyjmie projekt ustawy. Ze wstępnych obliczeń wynika, że ta decyzja może obciążyć budżet państwa o 10 milionów funtów rocznie. Jednak środowiska kobiece oraz parlamentarzyści twierdzą, że to jedyne możliwe rozwiązanie tego palącego problemu.

Szkocja nie będzie ostatnim krajem, który zakończy historię ubóstwa menstruacyjnego. Teraz ma szansę na to, by stać się pierwszym. To szansa na to, by zapewnić godność wszystkim kobietom, dziewczynom oraz osobom, które menstruują - wyjaśniła Monica Lennon, członkini szkockiego parlamentu.

Jak myślicie, czy ten pomysł się sprawdzi?

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia.