Zamknij

Czy światło smartfona powoduje zmarszczki? Odpowiedź może cię zaskoczyć

22.01.2021 12:01
smartfon
fot. Shutterstock

Każda z nas doskonale wie, że promienie UV negatywnie działają na skórę i przyspieszają powstawanie zmarszczek. A jak jest w przypadku niebieskiego światła emitowanego przez ekrany komputerów, tabletów i smarfonów?

Wiele z nas tuż przed zaśnięciem spędza sporo czasu, przeglądając media społecznościowe w smarfonie lub na laptopie. Do tej pory mówiło się, że niebieskie światło emitowane przez ekrany urządzeń mobilnych przyczynia się do bezsenności. Teraz okazuje się, że korzystanie z tego typu sprzętu wiąże się z jeszcze jednym poważnym problemem.

Czy światło smartfona powoduje zmarszczki?

Światło niebieskie zwane także HEV (ang. High Energy Visible Light), tak jak promienie UV, może przenikać do głębokich warstw skóry. Mimo że nie jest aż tak niebezpieczne, jak światło słoneczne, to jednak też powoduje powstawanie zmarszczek i niszczy włókna kolagenowe.

Światło niebieskie może też przycznić się do pogorszenia wzroku oraz utrudniać zaśnięcie. Aby mieć pewność, że unikniemy skutków ubocznych, zaleca się ograniczenie korzystania z laptopów, smarfonów i tabletów do minimum.

Jeżeli jesteś zmuszona do częstego korzystania z urządzeń przenośnych, postaw na odpowiednią pielęgnację. Zdaniem ekspertów antyoksydanty zawarte w kosmetykach tworzą tarczę ochronną przed negatywnym działaniem światła niebieskiego na skórę. Właśnie dlatego powinnyśmy regularnie ich używać. Doskonale sprawdzą się też produkty z dodatkiem dwutlenku tytanu i dwutlenku cynku.

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia.