Zamknij

Czy opalanie się jest szkodliwe? Fakty i mity dotyczące kąpieli słonecznych

17.05.2022 13:57

Kobiety uwielbiają się opalać. W sieci możemy znaleźć jednak informacje dotyczące szkodliwości promieni słonecznych. Które z nich są prawdą, a które to mity?

Czy opalanie jest szkodliwe? Fakty i mity dotyczące kąpieli słonecznych
fot. Shutterstock

Nadchodzi sezon na wylegiwanie się na plaży i opalanie. Kąpiele słoneczne już nam się zdarzają, bowiem promienie potrafią dotrzeć do naszej twarzy nawet przez chmury. Wiele osób się ich boi, jednocześnie zakrywając skórę. To jednak może być szkodliwe dla ich organizmu. Okazuje się bowiem, że opalanie ma też swoje plusy. Oczywiście trzeba jednak podejść do niego z głową. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące kąpieli słonecznych. Oto największe mity oraz fakty na temat opalania. 

Zobacz także: Trik z TikToka na piękną opaleniznę przez cały rok. Chodzi o spożywanie dwóch produktów

Czy opalanie jest szkodliwe? Najpopularniejsze mity

Każda kobieta marzy o pięknej opaleniźnie. Niektóre panie boją się jednak, że przez wystawianie skóry na promienie słoneczne, może im się coś stać. Nie warto jednak wierzyć we wszystko, co przeczytamy w internecie.

Owszem promieniowanie słoneczne nie jest zdrowe dla naszej skóry. Jeżeli jednak dobierzemy odpowiedni krem z filtrem, wówczas możemy pozwolić sobie na opalanie raz na jakiś czas. Oczywiście z tym także nie wolno przesadzać - wszystko w nadmiarze może nam bowiem zaszkodzić. 

Obalamy największe mity dotyczące opalania:

Opalanie nie pomaga w leczeniu trądziku. Choć niektórzy tak twierdzą, ponieważ promienie słoneczne wysuszają krostki, z reguły doprowadzają do nadmiernego wydzielania sebum i namnażania się bakterii. Na skórze po ekspozycji na słońce mogą pozostać także blizny.

Nie należy unikać ekspozycji na słońce. Opalanie jest nam potrzebne do syntezy witaminy D. Nie jesteśmy w stanie bowiem dostarczyć sobie jej wystarczającej ilości wyłącznie poprzez dietę i suplementy. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu skóry kremem z filtrem, żeby ochronić ją przed promieniowaniem. Należy się do tego stosować również w cieniu, bowiem kolejnym mitem jest, że opalamy się wyłącznie na słońcu. 

Fakt, że nie przebywamy w pełnym słońcu, nie oznacza, że nasza skóra nie zacznie wydzielać melaniny. Duże znaczenie w tej kwestii ma położenie Ziemi względem Słońca i związany z tym kąt padania promieni. Właśnie dlatego zimą z reguły skóra nie ulega procesowi opalania, natomiast latem jest to możliwe nawet w pochmurne dni. Część promieni wciąż ma możliwość dotrzeć do skóry - mówi Magdalena Meller, młodsza kierowniczka ds. marketingu w Kontigo.

A jakie są fakty na temat opalania, które warto wziąć pod uwagę? 

Zobacz także: Krem do opalania, czyli jak wybrać najlepszy kosmetyk na słońce

Czy opalanie jest zdrowe? Oto fakty dotyczące kąpieli słonecznych

W sieci możemy znaleźć też prawdziwe informacje dotyczące opalania. Kluczowe pod tym względem jest to, że od słońca możemy dostać nowotworu skóry. Zwłaszcza wtedy gdy opalamy się aż do oparzeń. Dlatego niezwykle istotne jest zastosowanie kremu z filtrem, który ochroni nasze ciało przed szkodliwym promieniowaniem. Warto używać go przez cały rok. 

Zbyt długie wylegiwanie się na słońcu może prowadzić do udaru - przed tym nie ochronimy się przy pomocy filtrów. Warto zatem pamiętać o tym, żeby zawsze mieć osłonę na głowę, która ochroni ją przed zbyt wysoką temperaturą. Jeżeli na stałe przyjmujemy jakieś leki, należy sprawdzić, czy możemy się wówczas opalać. Może się bowiem zdarzyć, że w związku z promieniowaniem w naszym organizmie dojdzie do reakcji chemicznej, która ujawni się w formie alergii lub przebarwień. 

Zobacz także: Takie okłady są świetne na oparzenia słoneczne. Zniwelują też cienie pod oczami

loader
Kosmetyki, które znajdziesz w kuchni. TOP 15 naturalnych produktów do pielęgnacji
15 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Źródło: materiały prasowe/Kontigo/doz.pl