Zamknij

Dlaczego jedni mają piękną, brązową opaleniznę, a skóra innych jest czerwona? Decyduje ten czynnik

30.08.2022 15:20

Kobiety opalające się "na czerwono" zazdroszczą tym, które na plaży prezentują piękną opaleniznę. Zobaczcie, co sprawia, że każdy z nas opala się inaczej.

Co sprawia, że opalenizna jest piękna lub nie? Decyduje jeden czynnik
fot. Shutterstock

Wiele kobiet uwielbia się opalać. Niestety nie każdej z nas jest dane prezentować potem piękne, brązowe ciało. Znaczna część pań opala się bowiem "na czerwono" - ich skóra jest zaróżowiona i swędzi lub piecze. Co sprawia, że jedne z nas mają od razu zjawiskową opaleniznę, a inne wyglądają po kąpielach słonecznych jak raki? Okazuje się, że to kwestia genetyki, a przede wszystkim jednego czynnika.

Zobacz także: Co jeść, żeby szybciej się opalić? Te produkty zapewnią ci brązową skórę

Co sprawia, że opalenizna jest piękna lub nie? Decyduje jeden czynnik

Portal kobieta.onet.pl donosi, że to, jak wygląda nasza opalenizna, może być związane z dwoma czynnikami. Kluczowy jest jednak jeden z nich.

Okazuje się, że opalenizna zależy od tego, jaką mamy karnację oraz w jaki sposób nasza skóra przyjmuje światło słoneczne. Najważniejszym czynnikiem są melanocyty, czyli komórki, które znajdują się pod skórą. To właśnie one są odpowiedzialne za produkcję melaniny - brązowego pigmentu, który wpływa na kolor naszego ciała.

Osoby, które posiadają jasną karnację, mają pod skórą mniej melaniny. Właśnie dlatego o wiele łatwiej jest im się poparzyć na słońcu. To one z reguły opalają się na czerwono. Osoby o ciemniejszej karnacji natomiast łatwiej przyswajają promienie słoneczne i mogą cieszyć się od razu brązową opalenizną. 

Zobacz także: Czy opalanie się jest szkodliwe? Fakty i mity dotyczące kąpieli słonecznych

Jak utrwalić opaleniznę?

Nawet u osób, które opalają się na czerwono, kolor skóry w pewnym momencie brązowieje. Warto zdać sobie sprawę, co robić, żeby zachować taki odcień na dłużej. 

Należy przede wszystkim nawilżać ciało. Oprócz tego można spryskać skórę mgiełką z drobinkami złota, które pięknie podkreślą brązowy odcień. W drogeriach znajdziecie też różne pianki i kremy, które są przeznaczone do utrwalenia opalenizny. 

Zobacz także: Chcesz cieszyć się piękną opalenizną przez dłuższy czas? Wypróbuj żel z promocji w Rossmannie

loader
Kosmetyki, które znajdziesz w kuchni. TOP 15 naturalnych produktów do pielęgnacji
15 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Źródło: kobieta.onet.pl