Zamknij

Ceramidy - czym są i jak działają?

27.01.2020
Aktualizacja: 28.01.2020 09:56

Ceramidy to składnik lipidów zawartych w skórze, który wypełnia przerwy międzykomórkowe w naskórku. Ceramidy chronią naskórek przed utratą wody, a także poprawiają wchłanianie, wspierają odbudowę naskórka i przeciwdziałają działaniu szkodliwych czynników zewnętrzynych, tj. promieniowanie UV, mróz, wiatr oraz nagłe zmiany temperatury.

pielęgnacja skóry
fot. Shutterstock

Ceramidy są substancjami tłuszczowymi wchodzącymi w skład budowy naskórka. Tworzą one barierę wodno-lipidową nazywaną cementem międzykomórkowym. Dzięki nim naskórek jest elastyczny, jednak z czasem jest ich coraz mniej, przez co skóra staje się wiotka.

Ubytki można wypełnić za pomocą kosmetyków pielęgnacyjnych, zawierających ceramidy, takich jak krem nawilżający czy balsam do ciała.

Zobacz także: O takich włosach marzą wszystkie dziewczyny! To najpopularniejszy trend tego sezonu

Ceramidy - jakie pełnią funkcje?

Ceramidy mają zbawienny wpływ na naszą skórę. Dzięki nim skóra jest jędrna, nawilżona i zdrowa. Ponadto ceramidy pełnią następujące funkcje:

  • zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry,
  • tworzą barierę ochronną skóry,
  • utrzymują elastyczność warstwy rogowej naskórka,
  • przeciwdziałają złuszczaniu się martwych komórek naskórka,
  • spowalniają starzenie się skóry.

Ceramidy znajdziemy w kosmetykach nawilżających przeznaczonych do pielęgnacji i leczenia skóry ze skłonnościami do trądziku, nadmiernego przesuszania się, a nawet atopowego zapalenia skóry. Produkty z dodatkiem ceramidów należy stosować codziennie - rano i wieczorem. Ceramidy zapewniają najlepsze działanie w połączeniu z innymi naturalnymi substancjami, takimi jak kwas hialuronowy.

Zobacz także: Domowe maseczki na włosy czy zabieg u fryzjera? Sprawdź, jak odbudować zniszczone kosmyki!

Ceramidy w kosmetykach

Wyróżniamy ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego oraz roślinnego. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się ceramidy pozyskiwane z roślin. Znajdziemy je m.in. w zbożach, ryżu, kukurydzy, ziemniakach, słodkich ziemniakach oraz soi.

W kosmetykach znajdziemy najczęściej 3 ceramidy wyprodukowane dzięki procesom biotechnologicznym, które zawierają takie same lipidy jak te będące składnikiem ludzkiej skóry. Są to:

  • 1 (EOP),
  • 3 (NP),
  • 6-II (AP).

Połączenie tych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry oraz ją nawilża.

Zobacz także: Ta fryzura to hit na Instagramie. Sprawdź, jak ją wykonać!

Masz długie włosy, ale brakuje ci pomysłu na to, jak je czesać? Oto najpiękniejsze fryzury dla długich włosów!