Oceń
Cera naczynkowa to problem, z którym boryka się wiele z nas. Jednak stosując odpowiednią pielęgnację, możemy zminimalizować efekt zaczerwienionej skóry w okolicach policzków i nosa. Aby uporać się z rumieniem i tzw. pajączkami, wystarczy stosować odpowiednie kremy i we właściwy sposób oczyszczać wrażliwą skórę twarzy.
Wrażliwa skóra często charakteryzuje się rumieniem, który może świadczyć o tym, że masz cerę naczynkową. Ten problem dotyczy milionów kobiet na całym świecie. Cera naczynkowa, wymaga specjalnej pielęgnacji, ale nie jest uważana za chorobę.
Aby uporać się z pajączkami i nieprzyjemnym pieczeniem, powinnaś poznać przyczyny tego problemu i wziąć sobie do serc kilka zasad polecanych przez dermatologów. Oto one!
Zobacz także: 10 najczęściej popełnianych błędów w pielęgnacji cery
Cera naczynkowa - charakterystyka
Cera naczynkowa objawia się widocznymi zaczerwienieniami na policzkach i w okolicach nosa. Dzieję się tak, ponieważ jest ona bardzo cienka i wrażliwa. Widoczne pajączki to nic innego, jak naczynia krwionośne, których czasami nie da się zakryć zwyczajnym podkładem. Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych to jedyny sposób na poprawę wyglądu i zdrowia skóry.
Cera naczynkowa znacznie szybciej reaguje na zmiany temperatury niż cera normalna. Jeśli masz ten typ cery z pewnością nie raz miałaś okazję zobaczyć rumień na twarzy zarówno wychodząc na mróz w sezonie grzewczym, jak i podczas letnich upałów.
Zdarzają się też emocjonujące sytuacje, które jeszcze bardziej potęgują ten efekt. Ale to nie wszystko. Osoby z cerą naczynkową powinny też uważać na to, co jedzą i piją. Alkohol (szczególnie czerwone wino) ostre potrawy mogą spowodować, że cera będzie jeszcze bardziej zaczerwieniona. Najlepiej ich unikać lub zminimalizować ich ilość w codziennej diecie.
Warto też dodać, że na wygląd naszej cery mają wpływ estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe odpowiedzialne za rozluźnianie mięśni naczyń krwionośnych. Rumień może też pojawiać się w czasie menstruacji.
Oto lista rzeczy, których powinnaś unikać, jeśli masz cerę naczynkową:
- zmian temperatur,
- stresu,
- chlorowanej i twardej wody,
- słońca i solarium,
- gorącego powietrza (np. ze sprzętu do stylizacji włosów),
- nagłych zmian tętna,
- leków antykoncepcyjnych,
- gorących kąpieli,
- łaźni parowych,
- sauny,
- mrozu i wiatru,
- wilgoci,
- czerwonego wina,
- peelingów gruboziarnistych i kosmetyków złuszczających,
- kosmetyków wysuszających, zawierających w składzie alkohol,
- ostrych przypraw i owoców cytrusowych,
- gorących napojów (w tym kawy i herbaty).
Krem do cery naczynkowej - jaki krem na naczynka?
Odpowiedni krem do cery naczynkowej nie powinien powodować podrażnień skóry. Za to powinien chronić ją przed promieniami UV, doskonale odżywiać i ją nawilżać. Na rynku znajdziemy też kremy przeciwzmarszczkowe do cery naczynkowej.
Oto lista pożądanych składników, które powinien zawierać krem na naczynka:
- wyciąg z żurawiny,
- wyciąg z kasztanowca,
- wyciąg ze skrzypu,
- wyciąg z siemienia lnianego,
- krzem,
- zielona glinka,
- witamina C,
- witamina K,
- algi morskie,
- miłorząb japoński,
- krwawnik,
- arnika,
- kasztanowiec,
- nagietek,
- rumianek,
- oczar wirginijski,
- olejek różany.
W przypadku cery naczynkowej powinno się unikać następujących składników w kremach:
- alkoholu,
- mentolu,
- mięty,
- wyciągu z eukaliptusa
Krem do cery naczynkowej to jednak nie wszystko. Powinnaś też przynajmniej raz na 2 tygodnie wykonać peeling gruboziarnisty, który złuszczy martwy naskórek. Ponadto pamiętaj o właściwej ochronie przed promieniami UV i oczyszczaniu. Najlepiej stosować żele do mycia twarzy z wyciągami roślinnymi oraz
Podkład do cery naczynkowej - jaki wybrać?
Cera naczynkowa wymaga nie tylko specjalistycznej pielęgnacji, ale i właściwie dobranych kosmetyków kolorowych. Zastanawiasz się, jaki podkład do cery naczynkowej wybrać? Do wyboru masz mnóstwo propozycji. Najlepiej sprawdzą się te najbardziej kryjące i dostosowane do cery wrażliwej. Należą do nich wybrane produkty marek: Bourjois, MAC i Rimmel.
Zobacz także: Blogerka przez miesiąc nie zmywała makijażu przed snem. Zestawienie zdjęć "przed" i "po" przeraża
Autor: Martyna Wojciechowska
Oceń artykuł