Zamknij

Cellulit wodny różni się od tłuszczowego. Jak go rozpoznać i jak się go pozbyć?

Anna Respondek
23.03.2018 14:22
Kobieta w morzu
fot. Shutterstock

Cellulit wodny pojawia się w momencie, w którym praca gospodarki wodnej w organizmie zostaje zaburzona. Jak się go pozbyć? 

Cellulit wodny to jedna z odmian cellulitu, który nazywany jest także skórką pomarańczową. Pojawia się w momencie, w którym funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu zostaje zachwiane, co jednocześnie prowadzi do gorszego krążenia krwi i limfy. Na szczęście cellulit wodny znacznie różni się od cellulitu tłuszczowego i jest prostszy do zwalczenia. Jak się go pozbyć? Po pierwsze należy pomyśleć o zniwelowaniu obrzęku, a nie ilości tkanki tłuszczowej. 

Zobacz także: Jak pozbyć się cellulitu na udach? Domowe sposoby na cellulit

Cellulit wodny a tłuszczowy 

Jaka jest różnica między cellulitem wodnym a tłuszczowym? Przede wszystkim to z czego się składa. Drugą najważniejszą kwestią jest jego powstawanie. Nie trzeba cierpieć na otyłość, aby musieć mierzyć się z cellulitem wodnym. Cellulit tłuszczowy dotyka głównie kobiet z nadwagą i takich, które od jakiegoś czasu walczą z efektem jojo. Przyczyną jego powstawania jest odkładanie kwasów tłuszczowych w tkankach, a co za tym idzie tworzenie się trójglicerydów, których organizm nie jest w stanie wydalać w dużych ilościach. 

Cellulit wodny - przyczyny

Istnieje kilka powodów powstawania cellulitu wodnego. Przede wszystkim może on pojawić się u kobiet szczupłych i regularnie ćwiczących. Związany jest z gromadzeniem się wody w organizmie, zaburzeniami hormonalnymi, problemami z krążeniem. Często narzekają na niego kobiety, które zażywają tabletki antykoncepcyjne. Innym czynnikami wpływającymi na powstawanie cellulitu wodnego mogą być: 

 • noszenie obcisłych ubrań i szpilek,
 • mała ilość aktywności fizycznej,
 • nieregularne spożywanie posiłków,
 • siedzący tryb życia,
 • siedzenie z nogą założoną na nogę,
 • stojąca praca bez ruchu. 

Jak rozpoznać cellulit wodny?

Charakterystyczną cechą występowania cellulitu wodnego są widoczne pod skórą grudki, które powstają w wyniku przenikania limfy z toksynami do komórek tłuszczowych. Limfa jest przesyłana dalej, jednak toksyny pozostają w komórkach, które zwiększają swoją objętość. Cellulit wodny najczęściej pojawia się w następujących okolicach:

 • uda,
 • łydki,
 • pośladki, 
 • wewnętrzna strona ramion,
 • okolice kostek,
 • brzuch u nieco grubszych kobiet. 

Cellulit wodny - jak się go pozbyć?

W porównaniu do cellulitu tłuszczowego, cellulit wodny jest dużo mniejszym "wrogiem" i znacznie łatwiej jest się go pozbyć. Jeśli zauważyłaś, że pojawił się w chwili, w której zaczęłaś zażywać tabletki antykoncepcyjne, porozmawiaj o tym z ginekologiem. 

Jeśli jednak nie spożywasz hormonów, musisz pomyśleć o zmianie diety i poprawieniu krążenia krwi. Dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru wody, jest spożywanie jej w jak największych ilościach, najlepiej około 1,5 litra dziennie. Dodatkowo należy zrezygnować z obciskających podkolanówek, spodni i wysokich obcasów. 

Nie należy zapominać również o odpowiednim kremie na cellulit i kosmetykach drenujących, które pomogą pozbyć się nadmiaru wody i regularnym uprawianiu jakiegoś sportu.  

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Zagłosuj

Czy uważasz, że cellulit jest powodem do wstydu?

Liczba głosów:

Autor: Anna Respondek