Zamknij

Jak działa biotyna na włosy? To dzięki niej są grube, lśniące i nie wypadają

16.01.2019
Aktualizacja: 24.01.2020 14:21

Biotyna, czyli inaczej witamina B7 jest potrzebna do prawidłowego metabolizmu naszego organizmu. Jest niezbędna do przemiany glukozy i stabilizowania jej poziomu we krwi. Ale nie tylko. To właśnie dzięki niej mamy mocne włosy, paznokcie i ładną skórę. Jaką rolę jeszcze pełni biotyna na włosy i w jaki sposób ją przyjmować?

Kobieta ze zdrowymi włosami
fot. Shutterstock

Biotyna jest niezbędna do prawidłowej przemiany materii. Wytwarzana jest przez florę bakteryjną jelit i ma szereg pozytywnych właściwości. Zdecydowaną zaletą tego mikroelementu jest fakt, że rzadko występuje jego niedobór. Biotyna potrzebna jest do przemiany glukozy we krwi, co jest szczególne ważne dla cukrzyków. Jak stosować biotynę na włosy? Poznaj szereg jej właściwości.

Biotyna na włosy – właściwości

Biotyna ma szereg właściwości, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale jakie z nich ma biotyna na włosy?

Sama witamina B7 bierz udział w szeregu różnych procesów metabolicznych naszego organizmu.

  • bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych
  • jest niezbędna do prawidłowej przemiany glukozy we krwi – o jej odpowiedni poziom powinni dbać przede wszystkim diabetycy
  • wpływa na wzrost i rozwój organizmu
  • odpowiada za dobry stan skóry, paznokci i włosów

Biotyna na włosy jest często zalecana przez lekarzy osobom, które zmagają się z problemem, jakim jest wypadanie włosów. Pozytywnie wpływa ona na porost włosów. Wzmacnia je, odbudowuje zniszczone włosy i sprawia, że stają się grube, lśniące i odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Jak działa biotyna na włosy

Biotyna na włosy albo inaczej witamina B7 wspomaga proces powstawania keratyny, która z kolei jest naturalnym budulcem włosa. To właśnie dzięki keratynie włos jest silny i elastyczny od mieszka włosowego po same końce.

Biotyna na włosy działa również pozytywnie na skórę głowy. Odpowiada za jej prawidłowy metabolizm, a tym samym wpływa na porost włosów i na dobry stan cebulek. W dodatku reguluje wydzielanie łoju i tym samym przeciwdziała łupieżowi.

Objawy niedoboru biotyny

Biotyny w naszym organizmie może zabraknąć szczególnie wtedy, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej antybiotykoterapii. Na niedobory biotyny mogą cierpieć także osoby o ubogiej diecie lub te o uszkodzonej śluzówce jelit. Wówczas ich organizm nie produkuje odpowiedniej ilości biotyny. Jak objawia się niedobór biotyny? Pierwszym objawem braku biotyny jest właśnie wypadanie włosów. Może to być także łamanie ich i siwienie. Osoby, które cierpią na niedobór biotyny mają także problem z trądzikiem. Ale sygnałów świadczących o jej zmniejszonej ilości jest więcej:

  • sennością i apatią
  • nadmiernym wypadaniem włosów
  • drętwieniem stóp, dłoni
  • złuszczaniem naskórka
  • rozdwajaniem paznokci

W jakich produktach znajduje się biotyna dobra na włosy

Biotynę znajdziemy przede wszystkim w mięsie. Znajdziemy ją także w jajkach, serze, produktach mlecznych, rybach, orzechach, wielu warzywach, drożdżach, owocach, oleju rzepakowym.

Trzeba pamiętać o tym, że na biotynę negatywnie wpływ przetwarzanie żywności i jej gotowanie. Jeżeli przyjmujemy takie pokarmy, dostarczamy sobie witaminy B7 dużo mniej.

Produkty z biotyną na włosy

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości biotyny na włosy, wówczas warto ją suplementować. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tabletek zawierających biotynę na włosy, ale również cynk i krzem. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na włosy.

Jeżeli po suplementacji biotyny objawy nie ustąpią, warto skonsultować się z lekarzem. Przyczyna jej niedoboru może być inna i warto to sprawdzić.

 

Włosy można wyprostować nie tylko przy użyciu prostownicy. Jak to zrobić? Mamy dla was kilka sprawdzonych sposobów.