Zamknij

Bezkremowe noce to bardzo kontrowersyjny trend w pielęgnacji. Na czym polega i jak działa?

12.08.2020 11:16
Młoda dziewczyna nad ranem przebudzona uśmiecha się z pluszową maską na oczach
fot. Shutterstock

Bezkremowe noce to nowy, kontrowersyjny trend w pielęgnacji! Zobacz, na czym polega i jak działa!

Bezkremowe noce to zjawisko, które od jakiegoś czasu jest obecne w pielęgnacji. Wokół tego trendu zebrało się jednak sporo kontrowersji. Przede wszystkim dlatego, że doktor, który go wymyślił, zaczął przeczyć wszystkim dotychczas nam znanym zasadom pielęgnacji skóry twarzy i różnym zaleceniom innych uczonych, w tym dermatologów. Na czym tak naprawdę polegają bezkremowe noce, jak działają i dlaczego tak naprawdę są tak bardzo kontrowersyjne? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!

Zobacz także: Ten produkt dokładnie oczyści skórę twarzy. Kupisz go w Rossmannie za mniej niż 20 zł! 

Bezkremowe noce: trend w pielęgnacji! Na czym polega i jak działa?

Bezkremowe noce wymyślił dr Rudolf Hauschka, chemik i założyciel firmy kosmetycznej. Jego zdaniem, stosowanie kremów może wyłącznie zaszkodzić naszej skórze. 

Uczony doszedł do wniosku, że zbyt częsta pielęgnacja, może spowodować, że nasza skóra będzie w o wiele gorszym stanie. Zrobi się przesuszona, a co gorsza - może się na niej pojawić wiele niedoskonałości, jak trądzik, czy zaskórniki. 

Dlatego też lekarz wymyślił ideę bezkremowych nocy. Ma ona polegać na tym, że wieczorna pielęgnacja powinna składać się z następujących czynności: oczyszczenie, tonizacja i zastosowanie lekkiego serum na bazie wody. Należy natomiast całkiem zrezygnować z różnego rodzaju kremów, które mogą powodować, że nasza skóra będzie produkować nadmiar sebum, a to doprowadzi do zatkania porów i pojawienia się niedoskonałości.

Inni uczeni jednak uważają, że ten trend może być niebezpieczny dla naszej skóry. Jedną z takich osób jest dr nauk med. Kamila Padlewska, dermatolog z kliniki ORICEA, która na ten temat wypowiedziała się w rozmowie z "Glamour".

Ideą bezkremowych nocy jest odbudowa balansu skóry, jednakże prawidłowa pielęgnacja nie powinna zaburzyć struktur tej warstwy. O nieprawidłowościach możemy mówić, gdy stosujemy zbyt ciężkie kremy do skóry tłustej, w momencie kiedy wskazane są lekkie i nawilżające konsystencje. Wówczas może zwiększyć się wydzielanie sebum. Oczywiście czasami możemy w przypadku skóry tłustej zastosować na noc tylko beztłuszczowe serum, oparte na wodnych komponentach, ale wymaga to bardziej odżywczej formuły na dzień - tłumaczy.

Jeżeli zatem stosujecie delikatne kremy nawilżające, nie powinny one zaszkodzić waszej skórze. A całkiem bezkremowe noce mogą nie być do końca dobrym pomysłem. Jeżeli jednak chcecie zapoznać się z pielęgnacją idealną do waszej skóry, koniecznie udajcie się na konsultację do dermatologa, który pomoże wam dobrać odpowiednie kosmetyki. 

Zobacz także: Maskne to problem skórny powstający w wyniku noszenia maseczki. Jak mu zapobiec?

Zobaczcie w galerii, jakie są najpopularniejsze błędy urodowe, które popełniamy każdego dnia.