Zamknij

Nosisz tipsy? Sprawdź, czy to dla ciebie bezpieczne

18.02.2019
Aktualizacja: 20.11.2019 13:43
Sztuczne paznokcie
fot. Shutterstock

Nie masz cierpliwości do zapuszczania paznokci albo twoje rosną wyjątkowo wolno? Żeby cieszyć się długimi, pięknymi paznokciami, nie musisz czekać. Wystarczy, że zdecydujesz się na tipsy. Tylko czy sztuczne paznokcie są bezpieczne i nie niszczą naszych własnych paznokci? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Tipsy to nic innego jak sztuczne paznokcie, które mają przypominać te naturalne. Cieszą się one zainteresowaniem kobiet, które chcą mieć zadbane dłonie, a jednocześnie nie mają cierpliwości, aby zapuszczać własne paznokcie lub też mają kruchą czy łamliwą płytkę paznokciową. Tipsy wykonywane są z akrylu lub żelu. Czym się różnią? Czy tipsy są bezpieczne? Jakie wybrać?

Tipsy - rodzaje

Tipsy przyklejane są do naturalnej płytki paznokcia, a następnie poddawane są obróbce, która ma na celu utwardzić płytkę i nadać paznokciom odpowiedni kształt. Tipsy wykonywane są z dwóch rodzajów tworzywa - akrylu lub żelu.

1. Tipsy akrylowe. Tipsy przykleja się do naturalnego paznokcia, a następnie nakłada się na nie akryl wymieszany ze specjalnym płynem. Takie paznokcie są twarde i odporne na uszkodzenia.

2. Tipsy żelowe. Te bardziej przypominają nasze naturalne paznokcie. Jak wyglądają? To przyklejone do płytki sztuczne paznokcie, które pokrywane są specjalnym żelem. Następnie utwardza się je pod specjalną lampą UV.

Tipsy utrzymują się na paznokciach najczęściej koło 2 tygodni, ale mogą też utrzymać się nawet 4. Należy pamiętać jednak, że wraz ze wzrostem naszej płytki paznokcia, "rośnie" także tips. Wówczas robią się odrosty, które trzeba uzupełniać u kosmetyczki.

Zobacz także: Paznokcie akrylowe - podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku

A jakie rodzaje tipsów wg wyglądu wyróżniamy?

  • tipsy szklane – paznokcie przezroczyste często z zatopionymi ozdobami
  • tipsy francuskie – z zatopioną na stałe białą końcówką
  • tipsy wodne – paznokcie przezroczyste zabarwione na wybrany kolor
  • tipsy w stylu bursztynowym – oryginalne, bogato zdobione
  • tipsy zdobione permanentnie – z zatopionymi ozdobami - brokatem, koronką, siateczką.

Jak usunąć tipsy

Pamiętaj, że zarówno zakładanie tipsów, jak i ich zdejmowanie powinno odbywać się w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Tylko prawdziwy specjalista dobrze dopasuje sztuczny paznokieć do twojego naturalnego - pod kątem koloru, wielkości i kształtu. Ponadto specjalista odpowiednio odtłuści płytkę, spiłuje ją, usunie skórki, a dopiero później zaaplikuje tipsy i akryl bądź żel. Jeżeli z kolei chodzi o usuwanie tipsów, nie wolno tego robić samemu, żeby nie zniszczyć własnej płytki paznokcia. Po zdjęciu tipsów należy trochę odczekać aż założy się je kolejny raz. W tym czasie musimy szczególnie zadbać o własną płytkę paznokcia - jego natłuszczenie i odżywienie.

Tipsy akrylowe najczęściej ładnie schodzą po zanurzeniu w acetonie. Z tipsami żelowymi sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw wierzchnią warstwę żelu trzeba nieco spiłować. I to może znacząco wpływać na kondycję naszej płytki paznokciowej.

Czy tipsy są szkodliwe

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wyjaśniałaby, czy noszenie tipsów jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Niektórzy mówią, że tipsy można nosić przez lata i w żaden sposób nie wpłynie to na kondycję naszych paznokci. Inni twierdzą jednak, że już samo usuwanie paznokci żelowych, czyli ich spiłowywanie, znacznie daje w kość naszej płytce paznokcia.

Tipsy, a właściwie ich zdejmowanie, może osłabiać płytkę paznokcia, ale też sprawia, że nie jest ona tak odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Zagłosuj

Jaką metodą malujesz paznokcie?

Liczba głosów:

Jakie paznokcie są najmodniejsze w tym sezonie? Poznajcie 9 zawsze modnych wersji manicure.