Zamknij

Skuteczne sposoby na rozdwojone paznokcie

02.07.2019
Aktualizacja: 20.11.2019 14:15
Paznokcie
fot. Shutterstock

Rozdwojone paznokcie to problem wielu osób. Nie wyglądają one estetycznie, ale na szczęście można sobie poradzić z tym problemem samodzielnie. Jak walczyć z rozdwojonymi paznokciami i jakie są przyczyny tego defektu? Zobaczcie, co warto wiedzieć o tej przypadłości.

Rozdwojone paznokcie mogą powstawać przez wiele różnych czynników. Przede wszystkim do powstawania tego problemu może przyczyniać się niewłaściwa dieta i niewłaściwa pielęgnacja. Rozdwojone paznokcie są też wynikiem narażenia paznokci na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Jakie są najpopularniejsze przyczyny rozdwajających się paznokci?

Rozdwojone paznokcie - przyczyny

Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Oto najczęstsze przyczyny:

 • niedobór witamin i cynku - paznokcie stają się kruche, łamią się, a włosy wypadają
 • niewłaściwa pielęgnacja - zbyt częste malowanie paznokci może je osłabiać. Tak samo dzieje się w przypadku piłowania paznokci metalowym pilnikiem
 • przedłużanie paznokci i stosowanie tego typu zabiegów również może je osłabiać
 • obgryzanie paznokci
 • urazy mechaniczne
 • rozdwajające się paznokcie mogą być również objawem choroby - np. zaburzenia pracy tarczycy czy układu krążenia

Jak leczyć rozdwojone paznokcie

Najczęstszą przyczyną rozdwojonych paznokci są niewłaściwa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja. Dlatego rozprawienie się z tym problemem raz na zawsze sprowadza się do tego, aby zadbać o dostarczanie organizmowi witamin i minerałów. Warto włączyć do swojej diety produkty, które zawierają sporo cynku, biotyny, witaminy A, E i C. Znajdziemy je głównie w dyni, jarmużu, porzeczkach, marchewce, groszku, kukurydzy, jajkach, rybach czy brązowym ryżu.

Kolejnym etapem naszej kuracji powinno być zadbanie o właściwą pielęgnację. Przede wszystkim zrezygnuj z metalowego pilnika, którego regularne stosowanie na pewno doprowadzi do rozdwojenia paznokci. Możesz zastąpić go papierowym pilnikiem albo szklanym. Paznokcie należy też piłować w jedną stronę. Warto również do codziennej pielęgnacji płytki paznokcia i skórek wokół włączyć naturalne olejki: olejek migdałowy albo olejek arganowy. Do pielęgnacji paznokci warto wykorzystać też oliwę z oliwek - najlepiej lekko podgrzaną z dodatkiem soku z cytryny. Ten ostatni składnik wpłynie również na rozjaśnienie płytki paznokcia. Wlewamy miksturę do miseczki, a następnie moczymy w niej paznokcie. Prócz tego typu kosmetyków można używać także łatwo dostępnych w drogeriach odżywek wzmacniających.

Proste sposoby na to, żeby paznokcie się nie rozdwajały

Aby twoje paznokcie były w dobrej kondycji, warto zadbać o kilka prostych rzeczy:

 • do prac domowych wykorzystuj rękawiczki
 • często smaruj ręce kremem pielęgnacyjnym
 • korzystaj z olejków naturalnych
 • rób przerwy w stosowaniu lakieru do paznokci
 • używaj zmywacza do paznokci bez acetonu
 • nie obgryzaj paznokci
 • rozważnie korzystaj z manicure hybrydowego - rób sobie przerwy i nie zdejmuj hybrydy samodzielnie

Rozdwojone paznokcie to częsty problem estetyczny, z którym na szczęście można sobie w łatwy sposób poradzić. Najczęściej domowe sposoby się sprawdzają. Jeżeli jednak zawiodą, warto wybrać się do lekarza i się przebadać.

 

Masz ochotę zaszaleć z manicure? Mamy coś specjalnie dla ciebie! Zobacz, jakie wzorki na paznokcie są najmodniejsze w tym sezonie. I koniecznie je wypróbuj!