Zamknij

Jak piłować paznokcie? Zobacz, o czym warto pamiętać

12.04.2019
Aktualizacja: 20.11.2019 15:10
Piłowanie paznokci
fot. Shutterstock

Jak nadać paznokciom piękny kształt, który sprawi, że twoje dłonie będą zadbane i będą prezentowały się świetnie? Wystarczy je odpowiednio spiłować. A jak piłować paznokcie? I czym to robić? Zobaczcie.

Wiele kobiet zamiast piłować paznokcie, skraca je za pomocą nożyczek lub cążków. I w ten sposób robią błąd! To właśnie piłowanie paznokci pozwoli uzyskać piękny kształt płytki i tym samym zadbane dłonie. Jak piłować paznokcie? Czym to robić? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Jak piłować paznokcie - narzędzia

Jak piłować paznokcie? Przede wszystkim odpowiednim narzędziem. Mamy do wyboru pilniczki metalowe, papierowe, szklane i kamienne. Każde z nich pozwolą ci nadać odpowiedni kształt paznokciom, ale jednocześnie nie wszystkie są wskazane dla każdego rodzaju paznokcia.

Czym piłować paznokcie?

1. Pilniczek metalowy. To najpopularniejszy i jednocześnie pierwszy pilnik do paznokci, jaki powstał. Dzięki swojej metalowej powierzchni jest trwały, a w dodatku łatwo się go dezynfekuje - wystarczy wysoka temperatura. Jest cienki, dzięki czemu łatwo się nim manewruje. Niestety jego dużą wadą jest fakt, że może powodować rozdwajanie naturalnych paznokci. Dlatego zalecany jest do używania, kiedy się ma paznokcie sztuczne.

2. Pilniczek papierowy. Cieszy się dużą popularnością dlatego, że jest niedrogi, a w dodatku może być używany do każdego rodzaju paznokci. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, wybieramy różne stopnie gradacji takiego pilniczka.

3. Pilniczek szklany. To jedna z najlepszych propozycji dla naszych dłoni. Pilniczek szklany doskonale radzi sobie z kształtowaniem płytki paznokcia, nie uszkadzając jej. Niestety łatwo go zniszczyć, a nie należy do najtańszych. Dlatego trzeba o niego szczególnie dbać.

4. Pilniczek kamienny. Za pomocą tego narzędzia można zadbać o całe dłonie. Nie tylko pozwoli nadać płytce odpowiedni kształt, ale też pozwoli usunąć skórki wokół paznokci. Nie powoduje też rozdwajania paznokci.

Jak prawidłowo piłować paznokcie

Kilka prostych zasad pomoże ci prawidłowo piłować paznokcie. Po to, aby uzyskały odpowiedni kształt i sprawiły, że nasze dłonie zawsze będą wyglądały schludnie.

  • piłuj paznokcie jeszcze przed zmyciem lakieru - są wtedy twardsze i widać też dokładnie, jak będą wyglądały po nałożeniu nowego manicure
  • piłuj paznokcie tylko w jedną stronę, w ten sposób unikniesz rozdwojenia płytki
  • trzy środkowe paznokcie powinny mieć tę samą długość i jednocześnie nieco krótszą niż paznokieć kciuka i małego palca.

Zobacz także: Jak szybko rosną paznokcie?

Prawidłowe piłowanie paznokci - kształt

Wyróżniamy kilka najpopularniejszych kształtów paznokci: owalne, zaokrąglone, kwadratowe, w kształcie migdałka i w szpic.

1. Kształt zaokrąglony to ten najpopularniejszy. I jednocześnie najbardziej naturalny, gdyż pasuje idealnie do kształtów palców. Tak spiłowane paznokcie doskonale nadają się dla kobiet, które duża pracują dłońmi.

2. Paznokcie kwadratowe najlepiej wyglądają w przypadku średnich lub długich paznokci i to u kobiet, które mają długie, szczupłe palce. Niestety takie piłowanie ma jedną wadę - ostre końcówki płytki paznokcia łatwo się zdzierają.

3. Paznokcie w szpic to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim samodzielnie ciężko je zrobić, a po drugie naturalny paznokieć spiłowany w szpic szybko się połamie. Dlatego warto zainwestować np. w manicure hybrydowy, który pozwala odpowiednio utwardzić paznokieć. I dopiero tak przygotowaną twardą płytkę spiłować w szpic.

4. Paznokcie w kształcie migdałka również uzyskamy po wizycie u profesjonalisty.

5. Paznokcie o kształcie owalnym przygotowujemy niemal tak samo jak kwadratowe, jednak tutaj spiłowujemy lekko końcówki płytki paznokcia.

Bez względu na to, jaki kształt paznokcia chcesz osiągnąć, pamiętaj o tym, aby nie piłować ich na mokro - wtedy płytka paznokcia jest miękka, giętka i trudno dojść z nią do ładu. Po drugie pamiętaj o tym, aby trzymać dłonie twardo na poziomej powierzchni - wówczas łatwiej zadbać o równe spiłowanie paznokci.

Zagłosuj

Jaką metodą malujesz paznokcie?

Liczba głosów:

Masz ochotę na nieco bardziej odważne paznokcie? Zamiast klasycznego francuskiego manicure wypróbuj wzorki na paznokcie. Poniżej przedstawiamy te najmodniejsze!